Видео Новини

Искрен Арабаджиев: Ако има мнозинство в НС, което да подкрепи нашите политики, едва тогава ще предложим кабинет (ВИДЕО)

Нали видяхте как стартира това Народно събрание? Три дена не можехме да си изберем председател. Именно заради това, че няма ясни мнозинства в НС още от самото начало, партиите не могат да си говорят. За това ние в момента се опитваме преди разговора да бъде изобщо за имената, искаме да видим какво може да свърши това правителство. И понеже инициативата е вече в нас, днес получихме втория мандат от президента, ние още от миналата година стартирахме разговори с партиите в парламента, където да седнем открито на една маса. И да помислим, и да разпишем кои са най-важните приоритети за България. С това проекторешение, което е резултат от тези последни седмици, ние рамкирахме 4 големи теми, 4 големи области, които са разбити на много по-малки задачи. Първата тема е една иновативна и технологична икономика, втората тема е сигурността и службите, третата тема е образованието, четвъртата тема е енергетиката.
Ние сме разписали това решение, което ще бъде внесено в НС днес. И ще се опитаме да тестваме дали има мнозинство в настоящото НС, което може да подкрепи тези политики. Ако може, тогава бихме се нагърбили с нелеката задача да ги реализираме с кабинет. Едва тогава ще дойде момента да предложим кабинет, ако този проект на решение получи подкрепа.
Това каза в студиото на ФАКТИ пред Лили Маринкова Искрен Арабаджиев, депутат от ПП и зам.-председател на социалната комисия в народното събрание. Той каза още:

Като икономист, който последните десетина години следи икономическите и обществените процеси, реално наблюдавах, че имаме икономически растеж в България. Средната работна заплата расте, но не си бях давал сметка за нивото на неравенството в страната. От миналата година направих съпоставка с останалите европейски държави и дори да вземем пример тези, които са близо до нас. Това, което се изумих е, че от 2010 година България е единствената държава, в която неравенствата се увеличават, достигат рекордни размери на фона на европейските държави. Давам пример: 20-те процента най-богати българи, взимат 47% от БВП на страната. Преди 12 години този процент е бил 40. Това означава, че брутният вътрешен продукт не само че се е увеличил няколко пъти за тези 10 години, но по-богатите и най-богатите в държавата са вземали още по-голям дял от този ръст.
Една от причините за неравенството, според мен, са огромните поръчки в инфраструктура, които се даваха в държавата, и основно отиваха в 8 фирми. Тези 8 фирми след това нямат стимул да дават по-високи заплати на техните работници, което ограничава ръста на средната работна заплата и икономическия растеж в страната.

Какви са мерките за намаляване на неравенството, или ли пари в държавата след управлението на ПП или ще теглим нови и нови заеми- вижте във ВИДЕОТО