Поставянето на акцент върху превенцията и профилактиката беше обявено като един от основните приоритети в здравната политика на новите управляващи от „Прогресивна България“. Зад ангажимента за промяна на модела – от доминиращо болнично лечение към повече превенция и извънболнична грижа – застанаха както здравният министър Катя Ивкова, така и кандидатът на „Прогресивна България“ за подуправител на НЗОК Асен Меджидиев. В първия проектобюджет на новата власт обаче тази заявка не е ясно финансово обезпечена.