Новини Свят

Застаряваща Германия: призиви за по-късно пенсиониране

Австрия: по-високи вноски, по-рано в пенсия, повече пари

Австрийците не само се пенсионират по-рано от германците, но получават и повече пари. Вноските им са по-високи, но това се одобрява от мнозинството хора в страната. Почти всички заети плащат вноски в системата – включително самостоятелно заетите лица, политиците и все повече държавните служители. Фирмените и частните пенсии не играят толкова съществена роля. Делът от вноските, поеман от работодателя, е по-голям от този в Германия.

Австрия не планира да вдига пенсионната възраст до 67 години, както е в Германия. Стандартната възрастова граница зависи от пола – обикновено тя е 65 г. за мъжете и 60 г. за жените. От 2024 г. обаче границата за жените също ще започне постепенно да се вдига, като от 2033 г. тя ще се изравни с тази на мъжете – 65 години. Средно обаче жените вече работят по-дълго от предвиденото, а мъжете излизат в пенсия средно на 63 години.

Австрийските пенсионери получават 14 превода през годината – заедно с коледната добавка и бонуса за почивка. Който реши доброволно да работи и след навършването на 65 години, получават бонус – годишно увеличение на пенсията с 4% за срок най-много от 3 години. През този период се редуцират и вноските на работодателите и работниците.

Швеция: постепенно вдигане на пенсионната възраст

През последните години пенсионната възраст нарасна и в Швеция. От 2023 г. ранното пенсиониране ще е възможно от 63 години, а пълен размер на пенсията ще се получава при навършването на 66 години. Шведите се пенсионират средно на малко под 65 години.

От 2026 г. ще се прилага т.нар. ориентировъчна възраст. Това означава, че новата граница ще зависи от средната продължителност на живота. А тя се увеличава, т.е. и възрастта за пенсиониране по всяка вероятност също ще нараства. От 2026 г. пълният размер на пенсията ще се получава при навършването на 67 години.

Япония: над 1/3 от хората над 65 години работят

В Япония хората получават базова държавна пенсия от 65-годишна възраст. Но в много компании пенсионирането започва още на 60 години. Това означава, че работниците трябва да изкарат поне още 5 години. Държавата насърчава компаниите да наемат служители колкото е възможно по-продължително, за предпочитане до 75 години.

Това на практика означава, че компаниите могат да задържат служителите си, но като ги наемат при различни условия и на други позиции. Възможно е заплатата и работното време значително да бъдат редуцирани. От гледна точка на бизнеса предимството е, че освободените ресурси могат да се използват за изграждане на млади кадри, без да се губи компетентността на по-възрастните.

Повече от една трета от хората над 65 години в Япония работят – същински световен рекорд. 40% от японците искат да продължат да се трудят и в напреднала възраст – не само по финансови причини, но и защото искат да допринасят за обществото. Правителството призовава компаниите да задържат на работа хората в напреднала възраст, а до 2040 г. всеки четвърти японец ще бъде над 75 години.

Испания: плащалите по-дълго могат да се пенсионират по-рано

В Испания регламентираната пенсионна възраст се повишава – всяка година тя нараства с по няколко месеца. До 2030 година тя ще достигне 67 години. Всеки, който желае да се пенсионира през 2023 г., ще може да го направи 4 месеца след 66-ия си рожден ден. Онези, които са плащали вноски в системата особено дълго време, могат да се пенсионират и по-рано. Пример: ако даден работник или служител се е осигурявал за пенсия в продължение на 37 години и 9 месеца ще може да се пенсионира преждевременно – на 63 години.

Но в Испания съществува и възможността за принудително ранно пенсиониране – примерно ако някой бъде съкратен. При достатъчно на брой вноски той ще може да се пенсионира на 61-годишна възраст. Средната продължителност на трудовия живот в Испания е 35 години.

Португалия: спрямо очакваната продължителност на живота

В Португалия нормалната възраст за пенсиониране през тази година е 66 години и 7 месеца. В страната, подобно на Нидерландия например, съществува автоматичен механизъм, свързващ пенсионната възраст с продължителността на живота. Критерият за това е средната дължина на живота на 65-годишните. Ако тя нарасне, увеличава се и границата за пенсиониране. През следващата година, както и през 2024 г., регламентираната възраст за пенсиониране в Португалия ще намалее с три месеца – до 66 години и 4 месеца. Причината за това е спадът на средната продължителност на живота заради пандемията от коронавирус.

Ранно пенсиониране също е възможно при определени условия. Сред факторите, които се вземат предвид, са принудителното дългосрочно оставане без работа, професиите, натоварващи особено здравето, като например миньорската, ръководството на полети, танцьорите и, разбира се, продължителността на пенсионните вноски.