„Посланието, което се изпраща от ръководството на Народния театъра, че можеш да се освободиш от Явор Гърдев, но не от някой друг, е ужасно силно. Аз мога да продължа да пиша от вкъщи, от спалнята си, но Явор Гърдев не може да режисира от неговата спалня! Мястото на Гърдев и на Морфов е вътре в театъра. Това е посланието, което ръководството на Народния театър изпраща към творците – ние можем без вас!“.
Това заяви пред БНР Захари Карабашлиев, който подаде оставка от поста писател на Народния театър заради „конфликт, който ескалира и излезе далеч извън стените на най-високата театрална институция“, както написа той във фейсбук. Скандалът в театъра беше провокиран от появата на пиара на институцията Велислава Кръстева, бивш ПР на ДПС и бивш депутат, заедно с почетния председател на Движението в деня на парламентарните избори, което предизвика остра реакция в представители на трупата на Народния театър. Вратата на пиара на театъра беше надраскана с надписи „ДПС“ и „Изчезвай“, табелката с името ѝ беше изкъртена, а за деянието вина пое режисьорът Александър Морфов, който обвини Кръстева в „политическа пропаганда“.
Писателят сподели още:
„Това, което направих в Народния театър, това си е моят личен протест. Аз повече вярвам в индивидуалния протест. Вярвам в това – нещо, което смяташ, че не е редно, да не минава през теб. Не може да ходим на площада да протестираме, а когато несправедливостта мине през теб, ти да се обърнеш на другата страна, а не да гледаш истината в очите. … На мен ми е мил Театърът и затова го напуснах“.
По думите на Захари Карабашлиев е нормално всеки от актьорите в Народния театър да има своя позиция по темата и да не излизат с обща.
„Партийният човек и човекът на културата са много различни. Кои партийни поети и писатели са били добри? Но от друга страна – кой голям поет и писател не е бил политически ангажиран? Ботев ли, Яворов ли? Вижда се разликата между тясно партийното и политически ангажираното“.
Карабашлиев подчерта, че проблем е „отровената атмосфера в Народния театър“.
„Последиците от случващото се в Народния театър в краткосрочен план са неприятни, в дългосрочен – не виждам как могат да се оправят. Няма воля за решаване на този въпрос“, коментира писателят и обясни, че песимизмът му идва от това, че и двете страни – от едната страна Кръстева и Васил Василев, а от друга страна Морфов – са много твърди.