Китаец платил преди няколко години цели 2 млн. долара, за да се сдобие с кученце от породата златен тибетски мастиф. Към момента на продажбата кученцето е тежало 90 килограма и е било високо 80 сантиметра.
Европейците използваха термина мастиф за всички големи породи кучета, така че го използвали и за това кученце, което всъщност е тибетско планинско куче или хималайско планинско куче. Произхожда от номадските култури на Тибет, Китай, Индия, Монголия и Непал.
<blockquote class=“twitter-tweet“><p lang=“en“ dir=“ltr“>“<a href=“https://twitter.com/iTweetFacts?ref_src=twsrc%5Etfw“>@iTweetFacts</a>: Most expensive dog in the world: "Tibetan Mastiff" <a href=“http://t.co/JCcsPWp6cT“>pic.twitter.com/JCcsPWp6cT</a>” <a href=“https://twitter.com/GroundLevelUp?ref_src=twsrc%5Etfw“>@GroundLevelUp</a></p>— Jenelle Evans (@PBandJenelley_1) <a href=“https://twitter.com/PBandJenelley_1/status/416284146605232128?ref_src=twsrc%5Etfw“>December 26, 2013</a></blockquote> <script async src=“https://platform.twitter.com/widgets.js“ charset=“utf-8″></script>
Легендата гласи, че тибетският мастиф е „Божие куче”.
От името става ясно, че породата има произхода си в Тибет, където (включително в региона на Хималаите) тези кучета се използвали катопазачи на добитъка, както и на домовете на стопаните си. До средата на ХХ век породата, известна и като Do Khyi, била почти непозната в Европа, а благодарение на европейските животновъди нейните представители не изчезнали.
Има няколко легенди за произхода на мастифа. Една от тях разказва, че те са пристигнали в Централна Азия след вожда на хуните Атила. Според друга, тибетският мастиф е „Божие куче“, защото представлява трансформацията на тибетски свещеник в куче.
След грандиозната продажба за два милиона долара, животновъдите започнали да развъждат тази порода кучета, но те се оказали много скъпи за поддръжка. Тибетският мастиф не е куче за всеки, тъй като социализацията му отнема много време.