България Новини

Възможност за порочни практики или улеснена процедура

Благоприятна среда за порочни практики или начин всички избиратели да бъдат улеснени в избора си, е смесеното гласуване? Темата в „Здравей, България” коментират членът на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Стоил Цицелков, секретарят на 23-а РИК София Полина Витанова, политологът Росен Стоянов и бившият говорител на ЦИК Александър Андреев.

И четиримата експерти смятат, че видеонаблюдението на изборите е технически невъзможно да се случи, защото броят на секционните комисии е твърде голям, заа да бъде обезпечен с камери. Росен Стоянов дори нарече „краен популизъм” твърдението, че подобна практика е възможно да бъде осъществена. По думите му винаги преди избори се правят опити за прекрояване на Изборния кодекс, което било сигнал, че предстои предсрочен вот.

Според Александър Андреев е достатъчно, че има наблюдатели и застъпници, които са натоварени именно с функцията да осигурят прозрачност при провеждането на вота. Стоил Цицелков потвърди, че при така приетите промени от Правната комисия в Народното събрание, машините ще се превърнат в скъпо струващи принтери за бюлетини.

Според Полина Витанова, която е и член на ОИК в София каза, че недействителните хартиени бюлетини са плод на правото на избор на хората да изразят вота си като надраскат нещо, нарисуват или напишат. Тезата, че действителни бюлетини умишлено биват превръщани в недействителни от членове на комисии, е обидна за всички, които взимат участие в процеса.