Новини Свят

Външното министерство на Индонезия извика представителя на ООН в страната след критики към ново законодателство

Индонезия извика днес представителя на ООН в страната, след като организацията изрази безпокойство от заплахи за гражданските свободи, породени от ратифицираните наскоро промени в индонезийския наказателен кодекс, предаде Ройтерс, позовавайки се на външното министерство.

Парламентът на Индонезия прие миналата седмица законови поправки, забраняващи извънбрачния секс и съжителството между двойки, които не са сключили брак, наред с други противоречиви преразглеждания на закони.

Официални лица казват, че новият наказателен кодекс има за цел да поддържа „индонезийските ценности“ в най-многолюдната мюсюлманска страна в света. ООН уточни, че преразгледаните закони могат да доведат до подкопаване на свободата на печата, неприкосновеността на личния живот и човешките права в третата по големина демокрация в света.

Теуку Файзася, говорител на външното министерство, каза, че министерството е призовало постоянния координатор на ООН в Джакарта да коментира изявлението на международната организация. Той отбеляза, че организацията е трябвало да се консултира с индонезийското правителство, преди да изрази опасенията си. „Трябваше да дойдат да се консултират с нас като другите международни представители“, каза говорителят. Надяваме се да не прибързват да изразяват мнение, в случай че нямат достатъчно информация, допълни той. Официалната представителка на ООН Валери Джулианд не пожела да коментира въпроса.

В стремежа си да успокои туристите, Ваян Костер, губернатор на Бали отбеляза вчера в изявление, че новите закони, които ще влязат в сила след три години, могат да бъдат причина за наказателно преследване само ако в прокуратурата постъпи жалба от родител, съпруг или дете.

Жителите на Бали или неговите посетители не трябва да се притесняват от новия наказателен кодекс, уточни той. Губернаторът допълни, че разпоредбите в кодекса по този въпрос са променени от първоначален по-строг вариант на законопроекта, за да „предостави по-добра гаранция за поверителност на всеки“.

Властите в Бали гарантират, че няма да бъде проверявано семейното положение на туристите, отседнали в хотели, вили, къщи за гости и т.н.