„Българската енергийна система не е готова да загуби част от въглищните си централи, камо ли 40% от тях. Заради износа на ток, който се произвежда в Маришкия басейн, ние субсидираме нашата промишленост и тя е конкурентноспособна. Сега тя плаща 200 лв. максимум на мегават/час – с продажбата на електрическа енергия успяваме да намалим цената на ток за бизнеса”.
Това заяви бившият директор на Българския енергиен холдинг Валентин Николов, който е и бивш изпълнителен директор на АЕЦ “Козлодуй” пред NOVA NEWS.
„В момента стабилността на тока в електрическата ни мрежа с определена честота се генераторира от тези централи. Ако ги няма електрическите генератори, ние не може да регулираме системата. Ако няма въглищните централи, системата ще се разпадне. Нямаме готовност да спрем през 2025 г. въглищните си централи – няма с какво да ги заместим. Възобновяемите източници не въртят генератори, те произвеждат от прав ток, който го превръща в променлив, но не го прави 50 херца”, каза Николов.
„Гърция и Румъния не субсидират тяхната икономика както ние. Даваме възможност инвеститорите да дойдат и да се чувстват добре тук – в дългосрочен план да знаят каква електрическа енергия ще плащат. В Гърция голяма част от икономиката е от туризъм”, обясни Николов.
Той е лек песимист за успеха на предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост. „Вече поет ангажимент, много трудно да се получи успех”, каза Николов по повод гласуваното по-рано днес решение на Народното събрание.
Относно идеята за затваряне на тецовете, той каза: „Не може да спреш рудниците и нищо да не правиш. Има постоянни разходи, които да се плащат. Те вървят, независимо дали работят или не – трябва да се правят планови ремонти. Не сме подготвени нито да компенсираме хората, нито да говорим със заместващ бизнес”.