Извън репортажите за политика, икономическите новини често доминират в заглавията напоследък. Инфлацията се оказа проблематична в световен мащаб след пандемията от Covid-19, особено след като Русия нахлу в Украйна, пише „Метро“.
Терминът „инфлация“ се отнася до покачване на цените, което се измерва от Службата за национална статистика (ONS) в това, което се нарича Индекс на потребителските цени.
Всеки месец те събират „кошница“ от над 700 стоки и услуги и сравняват цените им с цените, в които са били преди дванадесет месеца.
Но как се сравнява ситуацията на Обединеното кралство с други европейски икономики?
Инфлацията в Обединеното кралство наскоро достигна исторически върхове. Този месец ONS публикува новини, че индексът на потребителските цени (CPI) на Обединеното кралство за 12 месеца е достигнал 10,1% през септември 2022 г.
Обединеното кралство също достигна същия процент през юли, преди леко да спадне през август до 9,9%.
CPI, включително жилищните разходи на собствениците (което включва разходите, свързани с притежаването, поддръжката и живеенето в собствен дом), също се е повишил с 8,8% през 12-те месеца до септември 2022 г.
Смята се, че последният скок се дължи на значително покачване на цените на храните и безалкохолните напитки, които са се повишили с 14,6% през 12-те месеца до септември 2022 г. спрямо 13,1% през август. ONS изчислява, че това е най-високият процент от април 1980 г.
Стоките за бита, обзавеждането и нощувките в хотели също се повишават, докато моторните горива имат принос в посока надолу за изменението на цените.
Какви са темповете на инфлация в Европа?
Нивата на инфлация в Европа варират, като някои се представят по-добре от Обединеното кралство, други се представят по-зле, а други се движат около същото ниво.
Според хармонизирания индекс на потребителските цени (HICP) на Statista за инфлация в Европейския съюз (ЕС) за септември 2022 г., 10,1% за Обединеното кралство е малко по-добро от средното за блока от 10,9%.
Държавите с най-лоши резултати са Естония с 24,1%, Литва с 22,5% и Латвия с 22%.
Въпреки това, в долната част на скалата, Франция е с най-ниския процент на инфлация от 6,2%, със 7,4% в Малта и 8,4% във Финландия малко по-горе.
Около 12-месечния HICP на Обединеното кралство от 10,1% се движат Португалия с 9,8% и Швеция с 10,3%.
Текущата средна стойност за ЕС от 10,9% е най-високата в блока. Предишните пикове включват юли 2008 г., когато икономиката беше подложена на инфлационен натиск поради рязкото увеличение на цената на петрола, като инфлацията достигна връх от 4,4%.
Извън Европа други страни също се борят с инфлацията. САЩ наскоро отбелязаха 40-годишни върхове, като инфлацията се оказа голям проблем на предстоящите междинни избори.