Новини Свят

В Казахстан избират нов президент

Казахстан е на път да достигне важен етап в своето демократично развитие – в предстоящата неделя, 20 ноември, ще се проведат президентски избори.

Въпреки че изборите се провеждат редовно след независимостта през 1991 г., предстоящите президентски избори на
20 ноември могат да се считат за едни от най-значимите за бъдещето на демократичната политика в Казахстан.

Тази година беше най-бурната в най-новата ни история. Първо, страната ни беше шокирана от трагичните събития през януари, когато в Казахстан имаше опит за въоръжен преврат. Малко повече от месец по-късно избухна конфликт в Украйна, който косвено се отрази на икономиката на страната ни. Въпреки това, въпреки тези трудности, нашият народ започна да пише нова глава от своето политическо развитие. През март президентът на Казахстан Кас]м-Жомарт Токаев предложи конституционни реформи, насочени към промяна на целия държавен модел и форма на управление на страната ни чрез ограничаване на правомощията на Президента, засилване на ролята на парламента, увеличаване на участието на гражданите в политическите процеси и по-нататъшно укрепване на защитата на правата на човека.

77% от нашите граждани гласуваха за тези конституционни изменения на референдума през юни. Това се превърна в демонстрация на това, което представлява Cправедлив Казахстан – нашата силна ангажираност към демократичните принципи и увеличаване на ролята на гражданите при вземането на правителствени решения.

Изпълнението на конкретни реформи ни позволи да стоим здраво на краката си и да гледаме към по-светло бъдеще. Нашите икономически инициативи са насочени към диверсификация, демонополизация и осигуряване на справедливо разпределение на националния доход. Важно е да се отбележи, че по предложение на Президента Токаев президентският мандат беше намален от два петгодишни мандата на един седемгодишен период без възможност за преизбиране. Тази инициатива ще премахне рисковете от монополизиране на властта и ще укрепи основните принципи на демокрацията.

Като се имат предвид тези съществени конституционни изменения и реформи, през септември действащият Токаев взе решение да търси демократично потвърждение на мандата си за фундаментална трансформация в Казахстан през следващите седем години. Страната ни се променя с бързи темпове и е важно нашите граждани да изразят мнението си за бъдещата посока на развитие на страната. Изборите ще дадат възможност да се осмислят трите години на Президентството на Токаев и да се разбере дали народът е съгласен с визията за Cправедлив Казахстан.

Тези избори ще бъдат и най-разнообразните в историята на страната ни. В изборите участват шестима кандидати с различни политически възгледи, включително представители на опозицията, което дава на избирателите широк спектър от възможности за избор. Освен това за първи път в нашата история две жени се кандидатират за президент. Това е още една важна стъпка в продължаващото демократично развитие на Казахстан. През годините Казахстан предприема конкретни стъпки за постигане на равенство между половете и повишаване на ролята на жените в бизнеса и политиката. Сега виждаме плодовете на тези усилия.

Първоначално за президентския пост бяха подадени 12 номинации, от които 6 бяха регистрирани:

1) Каракат Абден – кандидат от Националния алианс на професионалните социални работници;

2) Нурлан Ауесбаев – кандидат от Националната социал-демократическа партия;

3) Жигули Дайрабаев – кандидат от партия «Ауыл» («Село»);

4) Мейрам Кажыкен – кандидат от Общността на профсъюзите на Казахстан «Аманат»;

5) Салтанат Турсинбекова – кандидат от Републиканското Обединено общество «Қазақ аналары — дәстүрге жол» («Казахски майки-пътят към традициите»);

6) Касъм-Жомарт Токаев – кандидат от Народната коалиция.

Процесът на номиниране на кандидатите за президент на Казахстан е изграден по такъв начин, че да бъде открит и справедлив. Например, всички кандидати трябва да получат подписи от 1% от регистрираните избиратели в Казахстан – около 118 000 души. Шестимата кандидати, представляващи различни политики и визия за страната, получиха подкрепата на много граждани. Това е още едно доказателство за демокрацията в действие.

Разбира се, наложително е да се гарантира, че изборите са свободни и честни. Не е тайна, че нашият регион все още развива необходимите демократични механизми за осигуряване на напълно открити избори. Въпреки това вярвам, че Казахстан демонстрира, че надхвърля общите очаквания. Президентът Токаев обеща, че изборите ще се проведат честно, открито и с широкото участие на вътрешни и международни наблюдатели. Предишните избори се проведоха под надзора на Бюрото за демократични институции и права на човека (БДИПЧ) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и много други международни организации. Казахстан винаги е приветствал наблюдателите и тяхната конструктивна обратна връзка и очакваме с нетърпение да ги приемем отново на предстоящите избори.

През последните 30 години народът на Казахстан създаде стабилно, проспериращо и приобщаващо общество. Упражняването на нашето демократично право чрез всенародно гласуване ще спомогне за укрепването на постигнатото. След избирането на новия президент ще продължим да развиваме тесни връзки между Казахстан и България. Като се има предвид здравата основа, която изградихме, имам всички основания да бъда оптимист за бъдещето на отношенията между нашите страни.