Новини Свят

В Босна нахлува мощно руско влияние. Страната е разединена.

Необичайно острите думи на кметицата на Сараево Бенямина Карич привлякоха вниманието към темата за руското влияние на Балканите. „Путинова Русия е водещата сила на терора, дискриминацията, потискането на истината и разпространението на лъжи в света“, написа Карич в социалните медии. Така тя отговори на руското посолство в Сараево, което беше осъдило подписването на споразумение за сътрудничество между Босна/Херцеговина и Украйна.

Карич обясни, че няма да позволи на Москва да „проповядва морал“, след като през 2015 г. Русия е блокирала резолюция на Съвета за сигурност на ООН за геноцида в Сребреница.

Разкол сред политическия елит

Босна е сред страните със сериозно разединение на политическия елит по въпроса за руското влияние. Това в голяма степен се дължи и на особеностите на следвоенната ѝ държавна структура. Босна и Херцеговина се състои от две части – Република Сръбска (49% от територията) и Федерацията Босна и Херцеговина (51 процента). Сараево, където е съсредоточена централната власт, поддържа дистанция в отношенията с Москва. В същото време Република Сръбска (РС) с радост посреща руски гости. Сред тях през последните години бяха Сергей Лавров и Валентина Матвиенко. Република Сръбска подкрепя и външната политика на Кремъл, включително анексирането на Крим и войната в Украйна.

Търговията между Русия и Босна е на стойност около 115 млн. евро. Износът на балканската страна за Русия е приблизително 54 млн. евро за 2021 г., при 5 млрд. евро към страните от ЕС. Руските инвестиции от около 234 млн. евро, са по-малко от 3% от всички чужди капиталовложения в страната. А почти всички инвестиции от Русия – или 232 млн. евро – са концентрирани именно в Република Сръбска. Москва до голяма степен контролира енергийния сектор на страната, където работят „Газпром нефт“ и „Зарубежнефт“. Босна и Херцеговина официално подкрепя европейските санкции срещу Русия, но решенията на практика не се прилагат. Причината за това е несъгласието на сръбските представители.

Предишни и настоящи войни

Босненските сърби отдавна симпатизират на Москва. „Русия призна независимостта на Босна през април 1992 г., но скоро след това, когато стана ясно, че конфликтът набира скорост, Москва застана на страната на Радован Караджич. През 90-те години на миналия век на всички страни в конфликтите в бивша Югославия бяха продавани руски оръжия“, припомня Желко Баич, политически анализатор от Сараево. Според него войната в Украйна само е задълбочила разделението допълнително.

Медиите в Република Сръбска пропагандират проруска гледна точка, докато във Федерацията, агресията на Русия се осъжда. През последните месеци западните държави изпратиха в Босна специалисти по отбрана и борба срещу дезинформацията, както и няколкостотин войници за подсилване на мироопазващата мисия EUFOR.

Приятелството между Додик и Путин

„Президентът на Република Сръбска Милорад Додик никога не пропуска възможността да се похвали с приятелството си с Владимир Путин. Той често прокарва паралели между „несправедливия статут“ на Република Сръбска и западния натиск срещу Русия“, отбелязва Баич. Само през тази година Додик се е срещал с Путин два пъти. Сеад Турчало, професор във Факултета по политически науки на Университета в Сараево, отбелязва: „Русия, като дефектна демокрация, защитава сепаратистката политика на Република Сръбска, представяйки я за демократично право или начин да се защити Дейтънското споразумение“.

Москва често е обвинявана, че насърчава раздорите и се опитва да сее разединение в страната. Въпреки това, през последните години в Босна имаше няколко случая на публично противопоставяне срещу руската политика и влияние. През 2020 г. посещението на Сергей Лавров на практика бе блокирано, след като главният ръководен орган на страната отказа да го приеме. През пролетта на същата година босненските власти не позволиха и на 5 военни автомобила с руски медици да дезинфекцират срещу коронавирус болница в Мостар. През есента на тази година Босненският футболен съюз, оглавяван от племенника на Додик, обяви планове за приятелска среща с отбора на Русия, въпреки забраната за участие в международни състезания. Мачът обаче беше отменен след протестите на водещи босненски играчи.

Елемент на дестабилизация

Сеад Турчало казва, че на руското влияние в страната се противопоставя единствено „малка аналитична и изследователска общност“. Той казва, че държавата няма стратегически подход към проблема за влиянието на Кремъл. „Освен това Русия подкрепя десни групи, които насърчават историческия ревизионизъм, възхваляват военнопрестъпници и отричат геноцида в Сребреница, което води до дестабилизация на страната. Тези групи насърчават и антизападни наративи, което внася допълнителен елемент на дестабилизация“, отбелязва политологът.

Автор: Юлия Петровская