България Новини

В България има община, която ремонтира четвъртокласна пътна мрежа! Кметът на Мирково Цветанка Йотина пред ФАКТИ

Преди дни Дияна Русинова от Европейския център за транспортни политики пусна снимки от община Мирково, защото останала впечатлена от направените улици. Това ни накара да потърсим кмета на общината – г-жа Цветанка Йотина, за да ни разкаже как се случва това. Ето какво сподели тя пред ФАКТИ.

– Г-жо Йотина, община Мирково в България ли се намира. Някак не се връзва в страната да има толкова добре направени пътища, улици, тротоари… Не сме свикнали, просто …
– (Усмихва се) Това е едно българско село в 21-ви век. Така трябва да изглежда. Просто нямаме избор. Ние сме в Европа.

– При вас защо се получава, а на много други места не…
– Когото има упоритост, методичност… Когато имаме цел, ние я преследваме и реализираме, за да се постигне това качество. Ние, в Мирково, създадохме добър екип и първо направихме проекти, защото една община, ако няма проекти, няма как да кандидатства. И благодарение на парите, които идват от Европа, по-активните кметове и администрации получават средства. След това, разбира се, нещата получават съвсем европейски вид.

– Програмата за развитие на селските райони какви възможности дава и колко време ви отне да навлезете в дълбоките води на обществените поръчки?
– От Държавен фонд земеделие имаме финансирани два проекта – за реализация на проекти за четвъртокласна пътна мрежа. Става въпрос за две от съставните села на община Мирково – само да припомня, че общината е съставена от 5 население места. Четвъртокласните пътища в две от тях вече са направени – в село Буново и село Смолско. Имаме още два проекта, които са входирани в Министерството на регионалното развитие. Те са за селата Бенковски и Каменица. В Мирково, което е център на общината, сме реализирали изцяло четвъртокласния път. Това стана през три етапа. Първият бе финансиран с постановление на Министерски съвет. Вторият със собствени средства. Третият, за да завършим всичко, сме кандидатствали за заем от фонд ФЛАГ. В Мирково има около 7 км четвъртокласна пътна мрежа, а проектът е на стойност около 3,8 милиона лева. Продължаваме да работим, а това се отразява на факта, че хората живеят добре. Благодарна съм, че Общинският съвет позволи да теглим кредит от 1,5 млн. лева, за да завършим цикъла. Това е важно, за да могат хората да се движат безопасно, защото това определя начина и стандарта им на живота – хубавите пътища.

– Преди две години чествахте 30 години от основаването на самостоятелна община Мирково, а през близо половината от това време вие сте кмет…
– Да, от 2007 година.

– Значи за вас кмет е професия. Какво означава това в личен план?
– Означава, че човек трябва да жертва семейството и свободното си време. Вижте, кандидатът за кмет може да е много добър лекар, много добър учител. За да си кмет, трябва да си човек, когото обществото приема. Самият ти трябва да работиш така, че да покажеш това на хората. Един кмет трябва да бъде много находчив, много активен. Със седене в канцеларията и получаване на заплата, нищо не става. Непрекъснато трябва да се информираш за различните програми и възможности за финансиране. Ето, например, ние направихме много хубав спортен комплекс по програмата за селските райони. Няма такъв от София до Карлово. И това стана факт благодарение на това, че ние имахме готов проект и го реализирахме. В момента спортният комплекс се поддържа така, че все едно е открит преди 1, 2 години. А той е от 2015-а. Това е едно прекрасно място, към което водят хубави пътища. Разбира се, ще спомена и басейна, който имаме към него, който е с олимпийски размери. А София е само на 60 км. Имаме хубав път, а на туристите е приятно да идват.

– Как ще отговорите на въпроса: „Искам да съм кмет, защото…“
– Защото искам да покажа община Мирково на света. Искам да съм кмет, защото в момента се дават много възможности общините и държавата да се развиват добре. Просто средствата, които получаваме, ги влагаме на необходимото място с необходимото качество.

– Имате прекрасно направени улици, но винаги поставяте акцента на първо място върху водоснабдяването. Защо това е приоритет за вас?
– Защото снабдяването на хората с хубавата вода е важно за тях. Тук ще кажа, че три от селата в общината са с напълно подменен водопровод, а в две от другите села подменяме водопровода в момента. Да направиш добра подземна инфраструктура е много важно – ВиК и канализация. След като една община изгради тези два подземни инфраструктурни обекта, отгоре вече може да се прави всичко – пътища, бордюри, детски площадки и каквото се сетиш. Това са все неща над земята. И е логично да тръгнеш първо под земята и после отгоре. А не е да направиш добър асфалт и да го рушиш после заради водопровод. Караме нещата стъпка по стъпка.

– Това с асфалта и после водопровода сме го виждали в София на много места. Но често говорите за проблема азбестовите тръби, от които е направен старият водопровод. При вас всичко ли е подменено. Във вашата община колко беше голям този проблем и колко е голям на национално ниво?
– Не съм следила статистиката, но от проучване и заключения, които съм чела, тези етернитови тръби са канцерогенни. И най-вероятно се оказвали голямо влияние върху живота и здравето на хората. При нас вече нещата ще бъдат различни. За проблема на национално ниво не мога да кажа. Нямам информация.

– През есента ще има местни избори. Ще се кандидатира ли пак за кмет…
– Ако трябва да съм честна, ще кажа, че се страхувам да не съм омръзнала на хората. Но фактът, че на последните два избора са ме избирали още на първи тур, без да се стига до балотаж, показва отношението им към мен. Може би хората ме искат още. Ще отговоря с една мисъл на Маргарета Тачър, която ще цитирам по памет. Питат я докога смята да бъде премиер на Великобритания, а тя казва: „Докато се изморя. А аз няма да се изморя, докато хората ме искат.“ Смисълът беше някак такъв. (Усмихва се)