От септември насам всяка седмица в Германия протестират по 100 000 души. Много от тях са уплашени от високите цени на енергията или от войната в Украйна. Но там се срещат и съвсем други хора. Кои точно са те?
Министрите на вътрешните работи на няколко източногермански провинции предупредиха, че има опасност протестите да бъдат „превзети“ от десни екстремисти. Позовавайки се на информация от отделните провинции, вестник „Велт ам Зонтаг“ обяви, че от края на август до края на октомври са се състояли над 4400 демонстрации във връзка с енергийната и климатична политика, с коронавируса и войната в Украйна. А от средата на септември всяка седмица по улиците излизали по над 100 000 демонстранти.
„Граждани на Райха“, десни популисти, кверуланти
Министърът на вътрешните работи на Тюрингия Георг Майер твърди, че демонстрациите често са организирани от неонацисти, включително от така наречените „Граждани на Райха“ (германци с крайнодесни убеждения – бел. ред.), от кверуланти или членове на дяснопопулистката „Алтернатива за Германия“. Майер смята, че тези сили си поставят за цел да сплашват хората. Това не е протест срещу високите цени на енергията, който би бил напълно легитимен, а опит да се дискредитират правителството и демокрацията“, казва политикът.
Високите цени на енергията действително притесняват мнозина в Германия. Според проучване на общественоправната медийна мрежа АРД, най-големият страх на хората в страната е, че няма да могат да покриват сметките си, защото всичко поскъпва – 66% от анкетираните споделят това опасение. А 61% се притесняват, че заради високите цени на енергията по улиците на Германия може да има безредици и дори насилие. Общо 57 процента се опасяват от директно въвличане във войната в Украйна.
„Стабилно ядро от екстремистки сили“
Но дали участващите в тези протести са само хора, притеснени от високите цени на енергията или от войната в Украйна? Министърът на вътрешните работи на Саксония Армин Шустер от Християндемократическия съюз (ХДС) говори за „стабилно ядро от екстремистки сили, които се стремят да се присъединят към протестите или да привлекат вниманието чрез провокации в периферията“. Шустер отбелязва, че е видимо как радикалите се опитват „визуално да овладеят и превземат събиранията на средната класа“.
Министърът на вътрешните работи на Бранденбург Михаел Щюбген подчерта опасността „протестите да бъдат употребени от актьори, склонни към екстремизъм“. Същевременно той посочи, че мнозинството от участниците в демонстрациите не са екстремисти. Министърът призова протестиращите да обърнат внимание на това кой върви редом с тях. „Не се оставяйте да бъдете използвани от екстремисти“, предупреди той.
Не всички са екстремисти
В общо изявление министрите на вътрешните работи на източногерманските провинции подчертаха правото на свободно изразяване на мненията. „Хората, които използват мирно правото си на събирания, не бива да се обявяват за екстремисти. Границата на допустимото обаче е достигната, когато „Гражданите на райха“ и други радикални сили използват правото на събирания за свои цели и се опитват да разклатят устоите на демокрацията“, се посочва в декларацията.