Пътят на България към Шенген минава през съгласието на Нидерландия – единствената държава от ЕС, която се противопоставя на приключване на процеса.
Уж е сме готови от над 10 години, а все не получаваме зелена светлина. Страната ни пак се надява да бъде приета в зоната за безвизово пътуване до края на годината. Европейската комисия, Европейският парламент и повечето държави от Европейския съюз смятат, че България е готова за членство в Шенген, съобщи Свободна Европа.
Въпреки това приемането ни не изглежда сигурно и основната причина за това е съпротивата на Нидерландия. Всички държави членки трябва да подкрепят единодушно приемането на нови страни в Шенген, затова позицията на Хага може да блокира присъединяването на България и Румъния.
Парламентът в Хага прие резолюция, с която призова правителството на Марк Рюте да не допуска България и Румъния в Шенген, докато не се увери, че борбата с корупцията и организираната престъпност в двете страни постига резултати.
Говорител на външното министерство на Нидерландия каза, че правителството има нужда от още информация, за да оцени дали двете страни гарантират спазването на върховенството на правото.
Тук идва първият проблем – Хага очаква да получи такава информация от доклад по Механизма за сътрудничество и проверка. Той все още е в сила, но Европейската комисия не публикува такива доклади за България от 2019 г. Така това условие на Хага поне формално няма да бъде изпълнено до началото на декември, когато министрите на правосъдието от Европейския съюз ще гласуват дали граничният контрол за България, Румъния и Хърватия да отпадне.
Вторият проблем е, че българските власти не успяват да убедят Нидерландия, че България е готова за членство в Шенген. Това е факт въпреки положителните оценки на Европейската комисия, Европейския парламент и европейски лидери, сред които германският канцлер Олаф Шолц.
„Може да се каже, че това е признак за недоверие“, коментира Юлиана Николова, директор на портал „Европа“.
Българският президент Румен Радев каза на 21 октомври, че е разговарял с няколко лидери на европейски държави и е уверен, че единствено Нидерландия не подкрепя влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство.
„България и Румъния стават заложник на вътрешната политика в Нидерландия, където предстоят избори“, заяви Радев след среща на върха на лидерите на Европейския съюз.
Изказването на Радев дойде дни след като парламентът в Нидерландия прие резолюция, в която поиска от правителството „да не предприема необратими стъпки“ за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, докато не извърши „по-нататъшни разследвания на наблюдението на границите и намаляването на корупцията и организираната престъпност в и двете страни“.
Целта на София е да получи зелена светлина на съвета на министрите на правосъдието от ЕС на 8 и 9 декември. Това значи, че страната има малко повече от месец. Дали и как Хага може да получи достатъчно информация, че България има напредък в борбата с корупцията и в правосъдието, остава отворен въпрос.
Според Юлиана Николова ако България не получи зелена светлина в началото на декември, това може да стане и по-късно. Чешкото председателство на Съвета на ЕС приема въпроса за приоритет. Не е ясно обаче дали Шведското председателство, което започва в началото на 2023 г. ще има същата нагласа.