Разследвания

Ще купи ли Спас Русев „Булсатком“, за да обслужи незаконни интереси с държавни пари?

Бившият собственик на „Виваком“ и настоящ член на неговия надзорен съвет – Спас Русев, е пожелал да придобие „Булсатком“. Финансира го държавната Българска банка за развитие с колосална сума обществени средства от много над 200 милиона лева. Нищо че ББР е създадена със съвсем друга цел – да подпомага малкия и среден бизнес. От километри мирише на далавера с държавни пари, които едва ли някога ще бъдат върнати…, пише „Либерта“.

Защо Спас Русев иска „Булсатком“ и чий незаконен интерес прикрива?

Спас Русев е подставено лице на собственика на „Виваком“ – сръбската „Юнайтед Груп“. След като им продаде компанията, той запази ключовата си роля като на член на надзорния ѝ съвет – доверен човек на новия собственик. „Виваком“ и „Юнайтед Груп“ отдавна искат да погълнат Булсатком – най-големият независим доставчик на платена телевизия в България. Поглъщането ще осигури господстващо/монополно положение на „Виваком“ на този пазар, а интересът на монополиста винаги е ограничаване на конкуренцията, вдигане на цените и изнудване на доставчиците на съдържание (медиите).

Антимонополното законодателство забранява подобни сделки – именно защото застрашават конкуренцията, свободния пазар и ощетяват абонатите. Сделка от такъв мащаб подлежи на одобрение от антимонополните органи на Европейската комисия, а там законът се спазва и мераците за монопол нямат шанс.

Значи, за постигане на целта трябва да се наруши законът, включително като се заобиколи Европейската комисия. И тук изгрява звездата на професионалния подставен човек Спас Русев – той ще уреди монопола, като придобие „Булсатком“, докато се кълне, че няма нищо общо с „Виваком“. Сделката вече ще подлежи на одобрение не от Европейската комисия, а от нашата родна КЗК (Комисия за защита на конкуренцията). Тя едва ли ще си даде зор да разследва кой стои зад Спас Русев и дали има риск от монопол и няма да се поколебае да разреши сделка, която е подкрепена от управляващия кръг #КОЙ. Това сме го виждали многократно през годините.

Защо далаверата се финансира с държавни пари? КОЙ е наредил? България няма да получи парите си обратно!

Неприемливо и ощетяващо е тази скандална сделка да се финансира от държавна банка с обществени (с нашите) пари, заделени за нуждаещия се дребен предприемач. Частна банка едва ли би рискувала да влезе в подобен капан, като загуби както репутацията, така и парите си. А ББР едва ли някога ще си върне огромната сума, която се готви да хвърли за създаването на скрития монопол. Дори и Русев да задържи номинално Булсатком, той полека-лека ще прехвърли абонатите на „Булсатком“ към „Виваком“. Така „Виваком“ няма да даде и една стотинка за монопола си, а финансиращата Русев банка – ББР (всички ние), ще пием една студена вода и няма да получим нищо от парите си. Спас Русев отново ще ужили всички нас, като вероятно източи Булсатком – коронната му дисциплина.

Защо държавна банка с мисия да подпомага малкия и средния бизнес ще финансира скрити монополни интереси? Нима за ББР основен приоритет в COVID-19 кризата не е подпомагането на закъсалия малък бизнес? Явно интереса на кукловодите на Спас Русев е по-важен от този на изстрадалите предприемачи, малки предприятия, ресторантьори, хотелиери, които крепят икономиката на плещите си.

Ясно е и че няма как това безобразие да се случи без санкция от най-високо ниво и без одобрението на корпулентен бизнес-партньор – Делян Пеевски.

Министърът на икономиката дължи обяснение на данъкоплатците – защо ББР ще хвърли колосални обществени средства в една далавера, насочена срещу обществения интерес, вместо да ги даде на бизнеса в нужда? Защо правителството тегли нови и нови външни заеми – за да финансира далаверите на Спас Русев ли?

Въпроси към продавачите на „Булсатком“:

Един от основните акционери в „Булсатком“ е и ЕБВР – институционалната банка на Европейския съюз. Наясно ли е ЕБВР, че продавайки „Булсатком“ на Спас Русев участва в създаването на скрит монопол чрез заобикаляне на закона и в налагането на тотален контрол на медиите в България?

Наясно ли е ЕБВР, че ще бъде въвлечена в скандална сделка, финансирана от ББР в отклонение на нейния мандат да финансира малкия и среден бизнес в България? ББР вече е финансирала никому неизвестната фирма „Улас Инвестмънт“ ЕАД, за да купи преди време част от акциите на „Булсатком“. Всъщност в търговския регистър собственик на „Улас Инвестмънт“ се води експертът по всичко Владимир Каролев.

Наясно ли е ЕБВР, че Спас Русев е подставено лице на скрити нелегитимни интереси?

И най-страшните въпроси – за свободата на словото: Как Спас Русев и „Виваком“ ще „върнат услугата“ на Пеевски за монопола върху платената телевизия, финансиран с държавни (нашите собствени) пари?

Едните уреждат държавно финансиране на далаверата, а другите? Известни са крайно близките отношения на подчинение между Пеевски от една страна (началник) и Спас Русев и изпълнителния директор на „Виваком“ Атанас Добрев от друга страна (подчинени). Добрев, който вече си има собствен телеком в Албания, в последните 4 години източи в полза на други лица стотици милиони от „Виваком“ чрез неразрешени от закона сделки. Тоест, „Юнайтед Груп“ имат изпълнителен директор на „Виваком“, който всъщност има друг началник! „Юнайтед Груп“ може и да си мислят, че имат телеком, но всъщност господарят е корпулентен.

Отговорът е очевиден: „Виваком“ ще има скрит монопол върху платената телевизия. В замяна, всяка критична тема за властта ще бъде сваляна от телевизионен ефир и съответно от платено разпространение, или ще бъде принудена да „слушка“, ако иска да бъде излъчвана и да има приходи – перфектният механизъм за „свободата на словото“ в поробена България.

А и идват важни за оцеляване на статуквото избори, нали?!