Новини Свят

Спешно! Мексико търси споразумение със САЩ относно генно модифицираната царевица до края на януари

Мексико и Съединените щати се стремят да постигнат споразумение през януари относно предстоящата мексиканска забрана за внос на генетично модифицирана царевица, след като официални лица от двете страни проведоха преговори във Вашингтон в края на миналата седмица, съобщи Ройтерс, позовавайки се на мексиканското външно министерство.

В изявление министерството каза, че междувременно разговорите ще продължат, докато двете страни работят за постигане на „взаимно разбирателство“, което дава „правна сигурност на всички страни“.

В Мексико действа противоречив президентски указ, който предвижда забрана на генетично модифицираната царевица и хербицида глифозат през 2024 година.

Американски длъжностни лица заплашиха да предприемат действия съгласно Споразумението между Съединените щати, Мексико и Канада (USMCA) с аргумента, че указът ще навреди на американските фермери.

„Мексиканската делегация представи някои потенциални изменения на указа в опит да отговори на нашите опасения“, коментираха министърът на земеделието на САЩ Том Вилсак и търговският представител на Съединените щати Катрин Тай в съвместно изявление. В него пише още, че са се съгласили да разгледат внимателно мексиканското предложение и да отговорят на въпроси или притеснения в кратки срокове.

Мексиканският външен министър Марсело Ебрард заяви пред репортери, че двете страни се стремят да постигнат споразумение до края на януари.

Мексико, което внася около 17 милиона тона американска царевица годишно, заяви, че указът се фокусира върху царевицата за човешка консумация и че генетично модифицираната жълта царевица за храна на животни ще бъде разрешена.

Мексиканските власти обаче все още не са обявили официално промени в указа.

Мексиканският здравен регулатор COFEPRIS не е разрешил внос на нови щамове устойчиви на глифозат ГМО царевични семена от 2018 г.

Организацията за биотехнологични иновации (BIO), браншова група, представляваща биотехнологични компании, включително „Байер“ (Bayer), заяви, че ще настоява правителството на САЩ да започне да предприема принудителни действия срещу отношението на Мексико към земеделските биотехнологии, ако страната не изпълни „ангажиментите си по споразумението САЩ-Мексико-Канада“.