Новини Свят

Шок в Бразилия: привърженици на Болсонаро щурмуваха правителствени сгради

В неделя, 8 януари, около 15 часа местно време хиляди привърженици на бившия бразилски президент Жаир Болсонаро щурмуваха правителствения квартал в столицата на Бразилия. Много от тях носеха националния флаг и бяха облечени в екипи на националния отбор по футбол. Сред щурмуваните сгради са Националният конгрес, президентският дворец и Върховният съд.

Полицията прибегна до употребата на сълзотворен газ и заглушителни гранати. Въпреки това силите на реда успяха да овладеят ситуацията едва след няколко часа. В неделя вечерта вече бяха арестувани 200 души. Ролята на полицията обаче е оспорвана.

Това бе подчертано и от бразилския президент Лула да Силва, който по време на безредиците се намираше в щата Сао Пауло. „Според нас в тази ситуация е имало недостиг на силите за сигурност“, каза той. Лула да Силва е убеден, че отговорен за безредиците е неговият предшественик на поста Жаир Болсонаро. „Ще разберем кой е финансирал тези вандали. Ще намерим тези, които са дърпали конците и ще ги накараме да платят за това със силата на закона – за тези безотговорни и антидемократични действия на тези вандали и фашисти“, каза държавният глава.

По време на речта си Лула да Силва уволни шефа на силите за сигурност на столицата Бразилия Андерсон Торес. Причината: привържениците на Болсонаро са се организирали в групи в Телеграм, където са обявили и демонстрация под мотото „tomada de poder“, което означава „завземане на властта“. Сенатът в Бразилия е бил наясно с това, информират местни медии, и затова е настоял за засилено полицейско присъствие. Само че Андерсон Торес не уважил искането. При управлението на Жаир Болсонаро той беше министър на правосъдието.

Няколко часа след щурма Болсонаро отхвърли всички упреци с публикация в Туитър. Според него мирните демонстрации били част от демокрацията. С щурма на правителствени сгради обаче се прекрачвала една определена линия.

Бразилският щурм се случва две години след като поддръжници на бившия американски президент Доналд Тръмп щурмуваха Капитолия във Вашингтон. Политологът Оливер Щюнкел, който е от германо-бразилски произход, припомня в тази връзка: „През последните две години анализаторите редовно повтаряха след щурма на Капитолия във Вашингтон на 6 януари 2021, че нещо подобно може да се случи и в Бразилия“. Според него има достатъчно паралели между Тръмпизма и Болсонаризма.

Политическият стил на Болсонаро допринесе за събитията от 8 януари, смята професорката по социология от университета в Рио де Жанейро Майра Гуларт. „По време на цялото си присъствие в Националния конгрес – над 27 години – Жаир Болсонаро държа безброй речи, в които защитаваше военната диктатура, мъченията; в които той критикуваше политическата система – но не конструктивно, а деструктивно.“ Освен това по време на управлението си Болсонаро се изказваше благосклонно за щурма на Капитолия във Вашингтон, казва още социоложката.