Нито веднъж на сенатското изслушване за одобряването му като нов посланик на САЩ в България номинираният от президента Джо Байдън Кенет Мъртън не произнесе думата „корупция“. Изобщо не се спомена в залата за най-масовото санкциониране по закона „Магнитски“ на бивши високопоставени български служители или че един от тях е депутат в новия парламент и уважаван в партията си. Нищо за борбата с организираната престъпност, трафика на хиляди мигранти или проблемите с върховенството на закона и свободата на медиите, пише „Дневник“.
Но пък имаше съвсем конкретен въпрос от сенатор демократ за съдбата на „Лукойл“ и намерението на служебното правителство на президента Румен Радев да изнася за трети страни горива от рафинерията в Бургас.
Мъртън бе питан от сенатора демократ Крис ван Холън за продължаващите отношения на българската държава с „Лукойл“ и решението на служебното правителство да продължи рафинирането на руски петрол за износ към трети страни.
„Знаете, че има съвсем реален проблем с ангажиментите, поети към ЕС да не се използва руски петрол. Как ще работите да се намали тази зависимост на България и как ще се отрази на петролното ембарго от 5 декември, ако те продължат да го позволяват“, попита сенаторът.
„Няма да претендирам, че съм експерт в този сложен въпрос“, започна Мъртън и продължи с общи примери за американско-българското сътрудничество и визити на високопоставени лица „за намаляване на тази историческа обвързаност, която в сегашните условия е проблематична“. „Работим с другите ни европейски партньори и Европейската комисия, за да видим какви механизми и инструменти може да бъдат предоставени на България да скъса тези отношения. Може да отнеме време, но със сигурност ще работя по това“, бе отговорът.
„Проблемът не е, че българите ще продължат да използват руски петрол за собствени нужди, а че ако продължат за изнасят горива, това ще е пробив в режима на санкциите и в обединения фронт. Затова държах да изразя загрижеността си“, каза след това Ван Холън.
Освен това в изложението си Мъртън каза още, че купуването на втора партида самолети F-16 значително допринася за постигане нивото на разходи за отбрана, което страната е обещала
Той говори за енергийната независимост на България от Русия, особено от пролетта насам и колко важно е откриването на тръбопровода за доставка на газ от Азербайджан.
Ще работя неуморно за продължаване усилията на предшественика ми да подсилим двустранните отношения и защитата на националните интереси на САЩ, каза той в заключение на встъпителните си думи.