Китай изгражда способности, които излагат на риск повечето космически активи на САЩ. Това заяви генерал Джеймс Х. Дикинсън, отговарящ за Космическото командване на САЩ, съобщава „Ройтерс“.
По негови думи Китай счита тази област на развитие за решаваща по отношение на своята военна стратегия.
Исторически изоставащ в сфера, доминирана от Съединените щати и Русия, през последните години Пекин постигна значителен напредък, който разтревожи Вашингтон и други западни страни. Азиатската страна проведе дори изпитание на противосателитна ракета през 2007 г.
Дикинсън обясни, че подобни антисателитни тестове, или ASAT, задръстват космоса с отломки.
„Те продължават да изграждат способности, които наистина, честно казано, излагат на риск повечето от нашите активи в космическата област. Това действително е напредък, ако искате в техните способности“, посочи той, имайки предвид Китай.
„Разбирането им е, че космосът е много важна част не само за тяхната икономическа или за глобалната икономическа среда, но и за военната среда. Продължаваме да следим това много внимателно, докато те продължават да увеличават способностите си“, допълни Дикинсън.
Китай твърди, че космическата му програма е за мирни цели.
Трима китайски астронавти се завърнаха на Земята в неделя на борда на капсулата „Шън чжоу-14“ след шестмесечна мисия на китайската космическа станция.
Станцията е важен крайъгълен камък в 30-годишната космическа програма на Китай с екипаж, одобрена за първи път през 1992 г. Тя също така отбелязва началото на постоянното китайско обитаване в космоса.
Дикинсън заяви, че неговото командване, заедно с Индо-Тихоокеанското командване на САЩ, е фокусирано върху предизвикателството, идващо от Китай.
„Единната позиция на съюзниците и партньорите е от решаващо значение за противодействието на принудата и подривната дейност, които застрашават международния ред, основан на правила тук, в Индо-Тихоокеанския регион и извън него“, подчерта той.