Съединените щати са загрижени, че Европа може да оттегли подкрепата си за антируските санкции, пише американският вестник „Политико“.
Американското ръководство е сериозно загрижено как да запази подкрепата на съюзниците по въпроса за противодействието на Русия в Украйна в момент, когато икономическото напрежение в цяла Европа расте, цитира news.bg.
Американски представители в Европа предупреждават колегите си във Вашингтон, че някои страни, чието население подкрепя Русия, стават все по-недоволни от санкциите и обвиняват САЩ в повишаване на цените.
Поради това нарастващо безпокойство висши служители на американската администрация засилиха дискусиите за това как да запазят европейските лидери ангажирани с американската стратегия. Вашингтон вярва, че последователната и единна кампания с Европа е от решаващо значение за успеха на Украйна.
Икономическите проблеми доведоха до протести в редица европейски градове. Участниците в тях са недоволни от ръста на инфлацията и високата цена на отоплението на фона на настъпването на зимния сезон. Това увеличава натиска върху властите, които са принудени да балансират значението на вътрешните проблеми и подкрепата за Украйна.
„Наистина съм загрижена за разликата в нагласите между Съединените щати и Европа, защото САЩ имат по-благоприятна енергийна ситуация, защото сме голям производител“, каза Фиона Хил, бивш директор за Русия в Съвета за национална сигурност. Трябваше да започнем да работим по този преход по-рано.“
Решението на Кремъл да спре енергийните доставки поради санкции принуди много европейски столици да преместят фокуса си от подкрепата на украинската армия към преодоляването на енергийната криза. Това каза директорът на европейската програма на Центъра за стратегически и международни изследвания Макс Бергман.
Предупрежденията за необходимостта от запазване на европейската помощ стават все по-силни, защото американските лидери са загрижени за руската ядрена заплаха за Украйна.
Американски служители смятат, че Москва може да прибегне до сили за ядрено възпиране, докато нейните войски „продължават да отстъпват“. Това се посочва в доклади на американското разузнаване, изпратени миналия месец до администрацията. Но разузнаването не предупреждава за непосредствена ядрена заплаха.
Докато някои длъжностни лица са разтревожени от перспективата, други в администрацията на Байдън предпочитат да не ѝ придават толкова голямо значение, вярвайки, че Русия иска да избегне конфронтация в Украйна и че Владимир Путин използва подобни изявления като тактика за преговори, за да принуди Киев да направи отстъпки по отношение бойното поле.
Междувременно ръководството на Пентагона се опитва да сплоти съюзниците в НАТО, призовавайки ги да продължат да оказват военна помощ на Киев.
Американски служители изразяват надежда, че благодарение на наскоро започнатата работа ще успеят да облекчат напрежението с европейските страни.
Те също така обсъждат с европейските си партньори значението на продължаването на преговорите с Москва през следващите месеци. Служители на администрацията на Байдън са в контакт с руските си колеги, както пряко, така и чрез посредници, от няколко седмици, казаха източниците, като отказаха да уточнят съдържанието на тези разговори.
Тази есен, дори преди публикуването на писмо от прогресивната фракция в Конгреса, призоваващо за дипломатически ангажимент с Русия, администрацията на Байдън каза на депутатите, че висши дипломати и служители по националната сигурност активно преговарят с Москва по различни въпроси. Това съобщи източник, пряко запознат с дискусиите.
Говорителят на Съвета за национална сигурност Адриен Уотсън отказа да предостави подробности, но каза, че администрацията „има възможност да говори директно с високопоставени руски служители, ако е необходимо“.
Говорител на НАТО, който говори с репортери тази седмица, подчерта, че Москва смекчи ядрената си реторика през последните дни. „Не виждаме никаква практическа подготовка за ядрен удар от руска страна“, каза той. „Ядрена война не може да бъде започната, тя не може да бъде спечелена и ми се струва, че руснаците мислят същото“.