България Новини

С най-много приходи от реклама за годината: Телевизии и интернет

Телевизията и интернет ще бъдат водещи канали за реклама през следващата година. В дигиталния маркетинг най-използваните канали са социалните мрежи, а тренд в рекламирането е т.нар. маркетинг на влиятелните личности. Това разказа Богдан Богомилов от Performance Marketing Expert, пред телевизия Блумбърг.

Интернет рекламата продължава да расте, около 38 % е ръстът за 2021 г., за 2022 все още няма официални данни, отбеляза jfx.

„Рекламата чрез видеа в интернет става все по-кратка. В началото на рекламата се слагат важните послания и се показва продуктът, за да може тези, които ще скипнат рекламата, да разберат какво сме им рекламирали”, сподели Богомилов.

Тренд в рекламирането, който трябва да отбележим, е т.нар. маркетинг на влиятелните личности – на инфлуенсърите. Вече има тенденция брандовете да си избират микро инфлуенсъри, които са с по-малка, но с по-лоялна аудитория и тяхната аудитория да може да се ангажира по-добре с бранда.

Що се отнася до това дали увеличението на рекламата в интернет е повлияла на рекламирането в останалите водещи канали, които българският бизнес използва, експертът отбеляза, че вестниците са пострадали доста, но телевизията държи стабилни приходи, както и лидерската позиция. Интернет е на второ място с тенденция до няколко години да успее да я изпревари. Радиото успява да се адаптира много добре, защото когато са навън, хората могат да го слушат онлайн.

„Това е една много удобна и мобилна медия”, отбеляза експертът.

По отношение на това дали ръстовете в бюджетите за реклама ще се запазят и през 2023 г. при положение, че се прогнозира рецесия, събеседникът каза, че очаква намаляване на бюджетите за телевизионни реклами и за по-скъпи рекламни формати, докато интернет е каналът, в който ще можем на най-ниска цена да достигнем до повече потребители.

„Не очаквам рекламата в интернет да пострада”, изтъкна Богомилов.

Основното послание при рекламите, което се открои през последната година и половина, бе да се завърнем към нормалността и такъв тип послания имаха доста от марките, отбеляза експертът.