България Новини

Руслан Стефанов: България загуби над 20 000 души заради неправилно управление на COVID кризата

България загуби над 20 000 души заради неправилно управление на пандемията. Това каза в предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ Руслан Стефанов, директор на Икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).

Според него и правителството, и бизнесът нямат яснота за реалните щети заради COVID кризата, която се управлява без ясни правила и дългосрочна идея. Няма затваряне на икономиката, но цената за това е твърде висока, коментира експертът.

„Липсата на доверие е по-дългосрочен проблем за българската икономика вътрешно и по отношение на намеренията на българското правителство, когато става въпрос за разговори с Европа. По отношение на пандемията със своя експеримент България доказа правилото, че цената, която ще платим, вероятно няма да е пряка, икономическа, т.е. няма затваряне на икономиката, но ще бъде в човешки животи. Недоброто управление на пандемията, загубата на доверие между хората, поляризацията в социалните мрежи, липсата на нормален диалог както политически, така и по обществени приоритети, води до това да няма ясна перспектива за развитието на икономиката. Кризата се управлява без ясни правила и дългосрочна идея. Ще влезем скоро в третата година на пандемията“, допълни той.

Според Руслан Стефанов очевидно България е сбъркала при управлението на кризата, поради което Европейската банка за възстановяване и развитие е намалила прогнозата си за ръст тази година.

„Това включва и политическата несигурност. На практика не се знае дали в един момент няма да се наложи българската икономика да се затвори. По-скоро изглежда, че поради липсата на политическа решимост до това няма да се стигне, но в България реално вече има най-висока смъртност от COVID – 19. Не се виждат реалните разходи за страната заради загубата на тези 20 000 човешки животи, които можеха да бъдат запазени с един средноевропейски подход на управление на пандемията. Неразбираемо е защо и бизнесът, и правителството имат толкова малко яснота по отношение на това кои са дългосрочните приоритети в това отношение“, посочи Руслан Стефанов.

Руслан Стефанов коментира, че по принцип у нас липсва дългосрочна визия при планиране на отделните политики.

Съсредоточаваме се в това как да борим последствията, подпомагаме бизнеса и домакинствата, а не към това как да се предпазим от тези последствия, а именно чрез по-широка ваксинация и намаляване на рисковете сред населението и бизнеса, което направиха другите страни в Европа и света, каза още Стефанов.