Новини Свят

Руски секретен доклад: Опитът за отказ от западните технологии е провал, армията деградира

Дългогодишните опити на Русия да намали зависимостта на военно-промишления комплекс от вноса на важни компоненти и технология е претърпял крах на фона на въведените от Запада санкции, съобщава Bloomberg като се позовава на секретен одит на Генералната прокуратура на РФ до който агенцията е получила достъп.

От него става ясно, че в Русия от 2019 година е действала програма с ясно определена цел за намаляване на зависимостта на военно-промишления комплекс от западните доставки до 2025 година.

Задачата е била организирането на собствено производство на различни видове въоръжения: от радари до подводници и системи за противоракетна отбрана.
Но вътрешна проверка на плана 10 месеца преди нахлуването в Украйна показала, че той е провален по почни всички показатели.

В доклада, датиран април 2021 година, се посочва, че е трябвало да бъдат заменени 177 хиляди компонента използвани в 278 типа военна техника. Трябвало е да се откажат и 640 компонента украинско производство.

Само през 2020 година Русия се е надявала да намери замяна на 18047 компонента за 43 типа техника, но успяла само с 3148 позиции.

На нуждите на леките многоцелеви хеликоптери Ка-226.80 са били отделени над 230 млн рубли. Производството на аналоговите електронни компоненти от „нулата“ дари не започнало, от планираните 4148 различни компонента нито един не видял бял свят.

В същата година Москва успява да организира стратегически доставки на резервни части за малко над една трета от планираните 7244 проекта.

От 484 проекта, насочени към промяна на веригите на снабдяване, едва пет постигнали някакъв прогрес.

През 2021 година били прекратени многомилиардни договори с руски научни институти и компании след като било установено, че при производството на „руски“ аналози тайно са използвани западни компоненти.

От програмата за противоракетна отбрана били изпълнени едва 0.3% от задачите, от системите за ранно предупреждение – 0.7%.

Изцяло били провалени програмите за замяна на компоненти за атомните подводници на РФ, бомбардировачите ТУ-22М3, изтребителите-бомбардировачи Су-34, както и няколко типа ракети, самолетите Ил-96, зенитно-ракетните комплекси Бук-М3, хеликоптерите Ка-52К, дроновете Форпост.

Според оценката на експерти, всичко това означава, че руската армия ще продължи да деградира, а някои от най-модерните видове руски въоръжения изцяло зависят от западни компоненти: крилатите ракети, бомбардировачите ТУ-22, ПЛ, системите за противовъздушна отбрана.

Дефицитът на съвременни оръжия принуждава Русия да разчита на образци от съветската епоха и Кремъл едва ли ще успее да продължи масираните ракетни удари срещу Украйна, независимо от заплахата на Путин да продължи с ескалацията на войната.