Речта на китайският лидер Си Дзинпин по време на откриването на 20-ия конгрес на управляващата комунистическа партия – едноседмично събитие, на което се очаква той да спечели поредния си лидерски мандат и да затвърди мястото си като най-могъщият владетел на страната след Мао Дзедун, предизвика широк спектър от реакции и коментари. Ето и част от тях, предадени от Ройтерс:
Джон Делъри, доцент по китайски науки в Училище за международни науки към университета Йонсей, Сеул:
„Въпреки че тонът на Си беше безапелационен, речта изглеждаше по-малко експанзивна от преди пет години (и за щастие много по-кратка). Като се има предвид икономическото и социално напрежение, причинено от придържането към все по-непопулярната политика за нулево разпространение на Covid-19, речта на Си може да звучи отбранително за много китайски граждани, настоявайки, че партията се фокусира върху техните интереси. Централната концепция на речта изглеждаше да е „сигурността“ – дума, която Си използва по безброй начини, за да оправдае не само подхода си към външната политика, но към икономиката и общественото здраве.“
Алфред Ву, професор в училище за публични политики към Националния университет в Сингапур:
„Очевидно е, че сигурността е най-голямата грижа на Си. Неговият разказ е: Китай е изправен пред много опасности, страната е в състояние, подобно на война, образно казано, и той е спасителят. С този разказ той може да накара хората да се обединят около него.“
„В миналото китайските лидери базираха своята легитимност на способността си да осигурят икономически растеж. Сега, със забавяне на икономиката, Си се опитва да измести основата на легитимността от икономическия растеж към сигурността – той може да бъде този, който спасява и защитава Китай“.
Жиу Чен, професор по финанси в Университета в Хонконг
„Една значителна промяна е намаляването на акцента върху икономическото развитие и икономическата реформа“
„От 14-ия до 19-ия конгрес на партията икономическото развитие всеки път изрично се посочва като основна мисия на партията, докато този път такова нещо не се споменава – вместо това се набляга на „цялостно“ и „всеобхватно“ развитие. Тоест партията ще полага усилия не само за икономическо развитие, но и за политическо, социално, екологично и културно развитие“.
Скот Кенеди, старши съветник и председател по китайски бизнес и икономика в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон:
„Си безапелационно защити настоящия подход на Китайската комунистическа партия към всичко – вътрешно и международно. Най-значимата тема беше неговият акцент върху развитието на уникален „китайски стил“ , приложим в много обществени аспекти – от модернизация през дипломация до социализъм.“
„Си иска ККП, Китай и международната система да вървят в много различна посока от тази, набелязана от САЩ и Запада през миналия век.“
Джа Иан Чонг, доцент по политически науки към Националния университет на Сингапур:
„Мисля, че фактът, че нищо ново не се откри, също е забележителен и се вписва в идеята, че докато светът, за който говори Си, е все така нестабилен и опасен, той иска да представи Китай и неговото лидерство като стабилни.“
„Направи ми впечатление възприемането на дискусията за сигурността, което не е изненадващо, тъй като на няколко фронта Китай има много повече причини за безпокойство днес, отколкото преди пет години.“
„Първо конкуренцията със САЩ стана по-интензивна, след това несигурността около войната в Украйна и подкрепата на Си за Путин е факт. Светът днес изглежда по-спорен от света преди пет години. Покрай Covid-19 също има проблеми с веригите за доставки, които съвпадат по време с усилията на САЩ да ограничи китайския достъп до технологии, така че от гледна точка на сигурността, Китай има много повече причини да се тревожи днес, отколкото преди пет години.“