Мнозина сега говорят за “Циркон, с който Путин реши да изплаши всички…
©️Александър Коваленко
Не разбирам изобщо рефлексията на руската пропаганда относно ракетното оръжие, което те имат във въоръжението си на парче, но заплашват целия свят. Това е като с МБР “Сармат” или танковете “Армата”.
Що се касае “Циркон”, имайки предвид, че Русия винаги преувеличава официалните характеристики на оръжието си, което ясно показа войната в Украйна, тактико-техническите характеристики (ТТХ) на тази хиперзвукова ракета също могат да бъдат подложени на съмнение. Обаче ТТХ е незначителен фактор, по-интересно е колко такива ракети има Русия.
В този контекст искам да припомня за хиперзвуковите ракети Х-47М2 „Кинжал“, които не бяха толкова многострадални, колкото “Циркон”, но които са критично дефицитна стока , която Русия не може да произвежда заради катастрофалната зависимост от чуждестранни микросхеми.
С “Циркон”, която поначало беше проблемна ракета, ситуацията е същата, дори по-зле. Например, изпитанията на “Циркон” стартираха през 2016 г. и за този период бяха осъществени 9 пуска. Тоест, 1-2 за година? За интензивни изпитания това е доста слаб показател. Няма нищо изненадващо, защото това беше началният потенциал за производство на тази ракета, сглобявана едва ли не ръчно. Макар сега ситуацията да не се е променила много, ако не отбележим факта, че ракетите “Циркон” не се произвеждат изобщо, заради санкциите.
Тоест, грубо казано, бойният запас на “Циркон” в Русия може да се брои на пръсти. Колко са те? 2? 4? Със сигурност не са десетки или стотици, за да се позволи Русия да засипе държавите от НАТО с “оръжие на възмездие”. Де факто, грубо казано, нещо като “Кинжал” с морско базиране, няколко бройки за заплашване.
Бесарабски фронт