Илон Мъск се обявява за „абсолютист“ по отношение на свободата на словото. Означава ли това, че фалшивите новини и призивите към насилие ще залеят Туитър, след като милиардерът го купи?
Придобиването на „Туитър“ от Илон Мъск се разигра като шестмесечна драма, включваща грандиозни обрати и взаимни нападки. И всичко това пред очите на аудиторията от 230 милиона души, които използват приложението всеки ден. Споровете достигнаха връхната си точка, когато Мъск отговори на туит на главния изпълнителен директор на Туитър Параг Агравал с емотиконка, напомняща екскременти.
Сега Мъск е шеф не само на производителя на електрически автомобили „Тесла“ и на космическата компания „Спейс Екс“, но и на една от най-важните социални платформи в света. Придобиването на „Туитър“ завърши, както и започна – със спектакъл. В него бяха уволнени четирима от топ мениджърите на платформата. Сред тях, освен самия Агравал, е и Виджая Гаде, която е известна с борбата си срещу езика на омразата и дезинформацията.
Илон Мъск винаги е бил трън в очите на усилията на шефовете на „Туитър“ да цивилизоват социалната мрежа поне донякъде. Милиардерът описва себе си като „абсолютист на свободата на словото“, а сега и като „главен туит“ в акаунта си в социалната мрежа.
Ще се върне ли Доналд Тръмп в „Туитър“?
Дори блокирането на акаунта на Доналд Тръмп, чиито туитове съдържаха лъжи и гневни тиради, Мъск нарече „морално погрешно и просто глупаво“ и обеща да го върне в социалната мрежа. „Туитър“ спря акаунта на Тръмп, след като бившият президент провокира кървавия щурм на Капитолия от гневна тълпа, част от която въоръжена. При нападението бяха убити петима души, а вицепрезидентът Майк Пенс и демократката Нанси Пелоси едва се спасиха от линч.
Нищо чудно, че приключилата покупка на „Туитър“ се посреща с радост от десницата. Беатрикс фон Щорх от германската дяснопопулистката партия „Алтернатива за Германия“ написа в Туитър подигравателно: „Паралелната вселена на левите будители се разклаща“. Американският медиен експерт Анджело Карузоне вече сравни въздействието на сделката на Мъск върху американския медиен пейзаж с основаването на десния американски канал Fox News.
Колко свободно ще лети птицата на Мъск?
Мъск неведнъж е подчертавал, че иска да промени „Туитър“ из основи. Не става въпрос само за допускане на дезинформация и агитация. Той има предвид платформа, подобна на китайското приложение WeChat, където потребителите могат да публикуват постове, да си чатят, да купуват и плащат онлайн. Освен всичко приложението служи и като инструмент за контрол на китайското правителство. Перспективите пред демократите са мрачни.
Доколко обаче Мъск може наистина да промени „Туитър“ предстои да разберем. От една страна, някои рекламодатели вече отбелязаха, че не им харесва да виждат рекламите си в среда на омраза и лъжи. От друга страна, съществуват международни правила – като например Законът за цифровите услуги. Затова и комисарят по въпросите на вътрешния пазар на ЕС Тиери Бретон написа в отговор на коментара на Мъск, че „птицата вече е свободна“ – „в Европа птицата ще лети по нашите правила“.