Президентът Румен Радев приветства първите докторанти на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии по случай началото на академичната им година, предаде БНТ.
Екипът включва изявени учени в сферата на технологиите от България, Канада, Русия, Франция и Украйна. По време на официалното представяне на докторантите Радев отбеляза, че INSAIT се превръща в стратегически проект за нашата страна, защото развива България в областта на науката и технологиите на бъдещето, а това създава здрава основа за технологични стартъпи и нови индустрии. Създателят на института професор Мартин Вечев отбеляза, са въвели нов модел на създаване на наука в България, която е на световно ниво.
„Вече е желан международен партньор от редица високотехнологични компании, университети, научни центрове и много студенти, а това е изключително важно за нас, защото обръща негативната през последните десетилетия тенденция на „изтичане на мозъци“ от България и позиционира България вече като дестинация за инвестиции в областта на науката и научноизследователската дейност“, заяви президентът Румен Радев.
„Тези млади учени, които са тук, които ще правят следващите изследвания, ще измислят следващите технологии и те са тези, които всички искат да имат, всички университети, държави, организации, компании, всеки се бори за тях, но те са сега тук в България и те са в основата на изграждането на една високотехнологична държава. Без тях това няма как да стане“, обясни Мартин Вечев.
Необичаен спектакъл открива тазгодишния фестивал на оперното и балетно изкуство в Стара Загора. Операта „Фауст“ получава нов прочит, в който умело се вплита модерна пластика и куклен театър. За откриването на фестивала в Стара Загора пристигна и президентът Румен Радев.
Фестивалът за оперно и балетно изкуство се чака с нетърпение от публиката в Стара Загора. По традиция отриването е винаги с нова постановка на театъра – домакин. Изборът на заглавие тази година е много специален, защото операта „Фауст“, не е показвана на старозагорска сцена повече от половин век.
Режисьорът Огнян Драганов превръща историята за договора за душата на човека между дявола и доктор Фауст в модерна притча извън времето.
„Най-голямото послание е, че никога не можем да подпишем договор с дявола, защото всъщност подписваме договор със своите предразсъдъци, като един оперен режисьор, заедно с тези кукли, създавайки този паралелен свят. Да, накрая си позволявам всъщност дяволът да бъде наказан“, каза режисьорът Огнян Драганов.
„Присъстват през цялото време четири кукловоди с четири големи кукли, които са между ангели и дяволи, но хайде да не издавам толкова много. И те сменят своята позиция, спрямо това, което се случва на сцената. И смятам, че това допълва по някакъв начин цялата не само визия, но и емоционалното въздействие на сцената“, каза хореографът Ангелина Гаврилова.
Освен присъствието на куклени актьори, постановката грабва и с новия прочит на най-известната балетна сцена „Валпургиевата нощ“. Хореографът Ангелина Гаврилова е специалист в модерния танцов език и умело борави с него, за да изгради мащабно пластично внушение. Но безспорно най-важен за успеха е съставът от певци, сред които се открояват сопраното Беса Лугичи, басът Юлиан Константинов, тенорът Габриел Арсе в трите централни партии.