Анализи

„Преспете, помислете“, заръча Борисов на ПП-ДБ след срещата с Мария Габриел

Без изгледи за общо управление приключи срещата между ГЕРБ и „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в петък. Това обаче не беше особено разочарование за първата политическа сила, чийто лидер Бойко Борисов е твърдо решен да направи правителство и номинираната за премиер Мария Габриел вече проведе успешен първи кръг разговори с ДПС, БСП и ИТН, които продължават през почивните дни, преди ГЕРБ да получи мандата на 15 май.

 

Консултациите с ПП-ДБ се забавиха, тъй като съпредедателите на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков и Асен Василев не бяха в България. В петък заедно с тях бяха съпредседателите на „Демократична България“ Христо Иванов, Атанас Атанасов, Владислав Панев, както и кандидатът за премиер на коалицията Николай Денков.

 

Срещата на Габриел и колегите й от ГЕРБ с ПП-ДБ беше изцяло открита, за разлика от разговорите с ДПС, БСП и ИТН.

 

Бойко превърна срещата в лидерска

 

Дискусиятя започна в миролюбив тон. После напрежението се покачи, а малко по-късно неочаквано се появи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обяви как искал да се види, че има достатъчно хора, които да могат сами да водят преговори и че ГЕРБ не била лидерска партия. Каза още обаче, че гледал началото на срещата дистанционно и отишъл на живо, когато „малко като се повъзбудихме повече, защото добрият тон също е европейски тон“.

Той все още не е провел лидерски срещи с ДПС, БСП и ИТН.

„Имаме толкова много общи неща. Грехота е да не ги свършим“, призова той лидерите на ПП-ДБ да подкрепят предложения от него кандидат за премиер Мария Габриел.

„След като г-н Асен Василев смята, че ще изведе публичните финанси, защо да не е финансов министър“, попита Борисов.

Асен Василев е номиниран за финансов министър в проектокабинета на ПП-ДБ, който ГЕРБ отхвърли и започна преговори с ДПС, БСП и ИТН.
 

Позицията на ПП-ДБ

Преди това представителите на ПП-ДБ припомниха, че имат решение да не подкрепят правителство с мандат или участието на ГЕРБ.

Кирил Петков каза, че са дошли на срещата, защото, за да вземат истинските решения, трябва да видят какъв е човекът, на когото ще бъде поверена цялата държава.

Накрая той заяви, че окончателната позиция „ще обсъдим с нашите органи“, но без да уточнява дали е възможна ревизия в решението на ПП-ДБ да не подкрепя правителство с първия мандат.
 

В началото на срещата Габриел и Кирил Петков отбелязаха, че в програмите на двете формации има повече общи приоритети, отколкото разлики.

„Моят призив днес е нека излезем от порочния кръг, без да се ангажираме с това какво и как, не би ми се искало да говорим за кой и на какъв пост. Диалогът е, за да намерим сили, да преодолеем различията, да изведем напред обединяващото, защото вярвам, че каузата ни е една – каузата е България“, призова Мария Габриел.

 

„Виждаме, че много от нашите приоритети в общата програма са заложени в тези десет точки. Целта на нашата среща, която ние виждаме, е в някои от тези точки да влезем в малко по-голям детайл. Да влезем просто едно ниво на вътре повече, за да се запознаем с вашите виждания като човек, който има визията за „кауза България“ и как може да се постигне, както вие виждате“, каза Кирил Петков.

 

По-късно в хода на разговора той констатира: „Нашият голям проблем е, че още си нямаме доверие. И вие ни нямате доверие, и ние ви нямаме доверие“.

 

Ако не стане с ПП-ДБ, ГЕРБ има друго решение

 

„Аз считам, че от вас има хора… независимо, че сме ви атакували по най-грозен начин дори, както и вие нас, в името на България може да се направи добър кабинет“, каза Борисов и добави: „Преспете още веднъж, помислете. С подкрепата на либералите, на ЕНП, с контактите връзките, които имаме всички – просто за дни, за месеци ще изведем България на коренно различно ниво“.

 

Борисов отново обяви, че ако не се разбере с ПП-ДБ, ГЕРБ ще намери друго решение, визирайки почти договорената коалиция с БСП, ДПС и евентуално ИТН. „Добро, лошо – аз мисля, че по-лошо от тия две години служебни правителства няма“.

 

Той обаче даде да се разбере, поне публично, че продължава да държи на коалиция с ПП-ДБ: „Ще проиграем голям шанс. Не се заблуждавайте всички, че избирателите ни предпочитат избори или предпочитат неестествени или други формати“. И пак повтори, че ако не стане с ПП-ДБ ще стане с „други“.

 

Борисов обеща Стою Стоев от ПП да стане шеф на правната комисия

 

„В една нормална държава се водят този тип разговори – за политики, за решения, за приоритети. Не се водят разговори, които да включват места, позиции, далавери, корупция. Не, говори се за истинските решения, които трябват на българския народ. (…) Независимо дали ще подкрепим първия мандат или не, защото в нашия случай ние имаме решение на органите, но това няма значение. Има значение дали в този момент можем да водим нормален диалог за решенията. Важно е да сме последователни и принципни. Не вярвам в идеята да се въртим от сутрин до вечер само, за да нагодим нещо“, каза Кирил Петков.

 

Той припомни „джентълменското споразумение“ между ГЕРБ и ПП-ДБ за ротация на председателя на парламента и на шефа на правната комисия. Подчерта, че ПП-ДБ са спазили договорката като са избрали Росен Желязков (ГЕРБ) за шеф на парламента, но правната комисия все още няма шеф. Кирил Петков попита и как формацията му би могла да има доверие на ГЕРБ при положение, че ГЕРБ не спазват дори първото договорено помежду им, визирайки това, че по-рано в петък ГЕРБ отказаха да включат в дневния ред решение за избор на председател на парламентарната правна комисия.

 

Борисов обяви, че предложеният от ПП-ДБ Стою Стоев ще оглави въпросната комисия.

 

ГЕРБ очаква ПП-ДБ да подкрепя политиките им

 

След срещата лидерът на ГЕРБ разясни, че от ПП-ДБ ясно казали, че не е възможен кабинет с ГЕРБ, но политиките на ГЕРБ ще бъдат подкрепяни. Той обясни, че от утре започват нови срещи с останалите партии. „Амбициите ни са да се договорим за споделена отговорност, за съвместно управление, за кратък хоризонт от време, за приемане на бюджет, План за възстановяване, да тръгнат еврофондовете“, каза той.

 

По думите му правителството трябва да има поне докато се приеме бюджет и за 2024 г., около година и половина като минимум.

 

„Съществен елемент е ИТН, съществен елемент за споделена отговорност е БСП, съществен елемент е ДПС, съществен елемент сме ние. Никой не ни е дал право да управляваме сами. Затова дори ни се подиграват колко време ние продължихме преговорите с ПП-ДБ. Дори въпросите им днес бяха провокативни, за да ни провалят преговорите с другите“, посочи Борисов.

 

Лидерът на ГЕРБ даде да се разбере, че няма силни очаквания ПП-ДБ изненадващо да променят позицията си и да подкрепят ГЕРБ:

 

„В една наистина силна държава управляващите и опозицията имат еднаква тежест. Нашият проблем 10-12 години беше, че нямахме опозиция. Сега, каквото и да се случи, има силна опозиция в парламента. И в ляво през „Възраждане“, и от ПП-ДБ в дясно. Така че това е добре“.

 

По думите на Борисов „дори въпросите им бяха провокативни, за да ни провалят разговорите с другите“.

Напрежение

А иначе това, което предизвика напрежението преди появата на Борисов, бяха въпроси от ПП-ДБ по сектори. Всички зададоха въпроси към Мария Габриел, като сред тях бяха за бюджета, за Пловдивския панаир и общинските съветници от ГЕРБ. Това подразни депутатите от ГЕРБ, които се опитваха да предпазят Габриел, а Делян Добрев и Теменужка Петкова, които отправиха нападки към Асен Василев кой е виновен за състоянието на бюджета,  от „латиноамерикански тип“ ли е.

От ПП-ДБ задаваха конкретни въпроси като това дали съдебната реформа ще се изчерпи само до смяната на Иван Гешев от поста на главен прокурор и дали България ще се придържа към това да дава военна помощ на Украйна.

 

„В името на България може да се направи добър кабинет. Макар че колегата Атанасов започна по неговия си начин да ни скара с другите – един милион снаряди. Ако ние ( ГЕРБ и ПП-ДБ- бел.ред) имаме правителство, и два, и три милиона снаряди ще дадем“, каза Борисов. А Атанас Атанасов от ДБ отговори: „Пак съм ти най-черен, бе, човек“. Борисов пък отговори, че въпросът бил много тенденциозен.

 

Преди това другият съпредседател на ДБ Христо Иванов поиска гаранции за реална съдебна реформа, защото, по думите му „въпросът не е един да бъде сменен с друг. Въпросът е да няма следващ такъв“.

 

„Да, знаем за какво става дума – за поредния дворцов преврат? Гешев бива сменен, както беше назначен по някаква политическа интифа или това е начало на обновяване и промяна?

Не можем да говорим за съществена реална промяна, ако не говорим за промени в Конституцията. Въпросът не е просто един да бъде сменен с друг. Въпросът е да няма следващ такъв. Да не сменим една фасада с друга фасада. Какви конституционни промени предвижда ГЕРБ? Политически как ще осигурим ресурс. Аз съм опитвал да правя конституционни реформи без политически ресурс – известно е как приключи това.“, каза той.

 

„Трябва ни мнозинство. Темата с конституционната реформа много ви вълнува. Като че ли основно се вълнувате и акцентирате на тази тема“, посочи Десислава Атанасова от ГЕРБ.

 

А в кулоарите на парламента Борисов обяви, че бил готов да се подложи на детектор на лъжата, за да докаже, че не познава нито един член на Висшия съдебен съвет.