На 24-ти септември, в град Елхово, се проведе десетото, юбилейно, издание на празника на традиционната тракийска баница „Баница вита, два пъти превита”. И тази година събитието премина при изключителен интерес от страна на публика и гости.
Явно поради очаквания огромен интерес към това „вкусно“ събитие, политическите сили бяха заели удобни позиции в центъра на града. Още към 9:30 ч. г-н Ангел Джамбазки и неговата свита от кандидат-депутати се появиха в центъра на гр. Елхово и заговаряха местните жители и гостите на града. От другия край на площада грееше широката усмивка на г-н Кристиан Вигенин, който беше повел цялата ямболска листа на БСП. На пазара в града г-н Мирослав Иванов раздаваше дребни сувенири на минувачите. Жителите и гостите на гр. Елхово видяха усмихнатия г-н Йорданов – бащата на г-н Тошко Йорданов, който предвождаше членовете на листата на ИТН за ямболска област.
Актьорът Веселин Калановски също със широка усмивка рекламираше печелившите според него идеи на ДБ. В навалицата, някак срамежливо стояха кандидат-депутатите на ген. Янев от Български Възход. Като човек в собствени води се чувстваше депутатът по последния парламент на ДПС доц. Петър Чобанов, който също има намерението отново да се пребори за депутатско място в ямболска област. В страни от центъра на града, много представително, кандидат-депутатите от ГЕРБ бяха подготвили впечатляващо, но скромно представяне на своята партия.
Но да не забравяме, че все пак хората се бяха събрали на фестивал на Тракийската баница.
Десетки видове баници, приготвени по автентични, традиционни рецепти и фолклорни изпълнения на професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“ Бургас, заслужиха възторга на присъстващите. В празничния ден, освен политиците, гости на града бяха проф. Стоян Денчев – почетен председател на Съюза на народните читалища и почетен гражданин на гр. Елхово, и проф. Ирена Петева – Ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), гр. София.
Организаторите – Община Елхово, НЧ „Развитие – 1893” и Местна комисия за борба с противообществените прояви с малолетни и непълнолетни /МКБППМН/ сътвориха един различен, весел и „вкусен“ съботен ден.
Заедно с празника се проведе и изложение под надслов „Традиции и иновации на територията на местна инициативна група Елхово – Болярово“. Организирани бяха ателиета на открито за деца и младежи от територията за традиционни дейности и занаяти: ателие „Българска шевица“ и ателие „Местен традиционен хляб“. С изложението бяха промотирани традиционни местни производства, занаяти, изкуство, обичаи, както и новите фирми и инициативи на територията. В изложението участваха местни производители на храни, напитки, сувенири, както и художници и обществени организации.
Всички гости и жители на Елхово и региона имаха възможност да разгледат и опитат от богатото разнообразие от представените над 40 традиционни и нетрадиционни печива в конкурсната програма. Всички майсторски извити и надиплени баници бяха оценени от жури, в състав: Нели Кадиева – изпълнителен директор на местна инициативна група Елхово – Болярово; Димка Биволарова – готвач в ДГ „Надежда“ и Стоянка Кьасева – готвач в ДГ „Невен“.
Тази година, освен конкурсната част, по време на празника бяха направени демонстрации за точене на кори и приготвяне на баници от Елена Янкова – Елхово, Милена Колева – с. Раздел и Тодора Костадинова – с. Изгрев. За целта участничките месиха, точиха и оформяха различни тестени изделия. Малки и големи имаха възможност сами да опитат да разточат кора, така, както са го правили нашите баби преди стотици години.
Ежегодно, рецептите на участващите в конкурсната част от празника баници, се събират в рецептурник, който да помогне на онези, които проявиха интерес и пожелаха да опитат сами да си приготвят някои от баниците в домашни условия.
Ето и резултатите от конкурса тази година:
Голямата награда на кмета на община Елхово г-н Петър Киров бе присъдена на Ивана Генова от Елхово;
Наградата на НЧ „Развитие – 1893“ отиде при НЧ „Съгласие – 1930“, с. Кирилово;
Отличени за най–добра сладка баница – Дом за стари хора, с. Чернозем и Иванка Михалева, пенсионерски клуб „Надежда“, Елхово;
Най–добрите солени баници направиха – НЧ „Светлина – 1926“ с. Малък Манастир и НЧ „Г.С.Раковски- 1922“ с. Раздел;
Най-вкусната баница тази година приготвиха представителите на НЧ „Съгласие – 1928“, с. Гранитово;
Най-тънката кора разточи Златка Статкова, представител на Клуб на хората с увреждания, Елхово;
Най-вита беше баницата на Дафина Хаджиева, пенсионерски клуб „Надежда“, Елхово.
Най-добра погача направиха от НЧ „Светлина – 1926“, с. Бояново.
С най-добра визия бяха баниците на НЧ „Христо Ботев – 1928“, с. Лесово;
Награда за най-атрактивна баница спечели НЧ „Пробуда – 1926“ с. Маломирово;
Най-автентични бяха баниците на НЧ „Възраждане – 1930“ ,с. Изгрев;
Наградата за най – многолистна баница отиде при НЧ „Христо Ботев – 1935“ , с. Пчела;
Най–оригиналната рецепта тази година представиха от НЧ „Кирил и Методий – 1962“, с. Мелница.
Наградите, осигурени от МКБППМН, връчиха г-н Петър Киров – кмет на община Елхово и г-жа Снежана Делчева – секретар на НЧ „Развитие – 1893“.
Местните жители не са забравили, че инициатор на този фестивал на Тракийската баница е техният съгражданин проф. Стоян Денчев, който през 2011 г. подкрепен от кмета на града г-н Петър Киров за първи път поставиха началото на тази родолюбива традиция. На проф. Денчев се падна честта от името на Съюза на народните читалища да връчи специална грамота и парична награда на представителите на село Гранитово. Проф. Ирена Петева, Ректор на УниБИТ удостои участниците от с. Раздел с похвална грамота и парична награда. Проф. Денчев връчи и допълнителни парични награди, за добро представяне, на участниците от Дом за стари хора с. Раздел, с. Кирилово, с. Маломирово, с. Пчела и с. Лесово.
За финал, гости, организатори, участници и жители на гр. Елхово се хванаха на голямо хоро под съпровода на ансамбъл „Странджа“ град Бургас.