Разводът между коалиционните партньори от предишното правителство изглежда окончателен. След като от БСП отхвърлиха искането на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ да оттеглят законопроекта си за въвеждане на хартиената бюлетина, мостовете между доскорошните участници в правителството на Кирил Петков са изгорени.
Всъщност скандалният развод започна преди време, когато първо хората на Христо Иванов по различни медии подхвърляха тезата ,че има големи различия между тях и социалистите на Нинова. Това се видя и при гласуването за даване оръжие на Украйна, както и за закупуването на още самолети F-16 от САЩ.
Сега илюзията, че несъвместимите политически сили могат да мелят брашно заедно дълго време се разсея окончателно.
Както при всеки развод и този доведе до злорадство и упреци от страна на другия коалиционен партньор на Кирил Петков в предишното редовно правителство – Слави Трифонов.
„И сега какво се оказа – “почтените” депутати на БСП връщат всички изборни измами, от които печелят ГЕРБ и ДПС. От които печели мафията, нали така, г-н Петков? Кой е мафията сега?“, написа той във фейсбук. С което окончателно погреба идеята за съвместно управление на партии с различни ценности и идеи за управлението на страната. И въпреки очевидното желание на електората да има коалиции начело на държавата, това трудно ще се реализира.
Причината е ясна- в парламента влизат партии, които не могат и да искат да съставят коалиция, като тази на Кирил Петков. Те не биха рискували собствените си електорални сили, само и само да имаме управление на страната в тези кризисни времена. ГЕРБ не искат да си признаят връзките с ДПС, а и добре помнят, че който се е хванал с хората на Доган, не е прокопсал.Борисов иска да се коалира с „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, но те не желаят, защото за тях това ще е катастрофа на следващите избори. Негативите на ГЕРБ са толкова големи, че Борисов изглежда в момента единственият лидер, който се опитва да прави компромиси.
Той редува тоягата с моркова с идеята да накара двете евроатлантически политически сили да му пристанат. От една страна пуска своите хранени хора да лаят срещу предишното управление по всички медии, от друга – готов е да се откаже от вече декларирани идеи като промените в Избирателния кодекс например.
Ситуацията на Нинова изглежда напълно безнадеждна – ако ГЕРБ се отметнат от хартиената бюлетина и другите недомислия, гласувани в Избирателния кодекс на правна комисия, тя остава напълно изолирана. При условие, че на всеки избори губи електорална подкрепа, това ще я довърши вероятно като парламентарно представена политическа сила.
ДПС, които както Бописов искат да влязат в евроатлантическо мнозинство и управление, са спокойни ,защото имат твърд електорат и при един благосклонен вътрешен министър ще запазят, а може и да увеличат резултата си в евентуални избори.
Единствените печеливши в ситуацията са президентът Радев, и Костадинов от „Възраждане“. Когато хората се отвратят от политическите партии и тяхното неумение и нежелание да съставят правителство, те ще станат по-склонни за промяна на държавното устройство или ще гласуват за несистемни партии, отричащи всичко, с изключение на Русия и Путин.
Следващите седмици ще покажат дали все пак ще бъде намерен компромис и ще се състави правитество или кризата в политическата система ще продължи да нараства като снежна топка, търкаляща се по стръмен склон.