В последните 15-20 години България се превърна в атрактивно място за чуждестранни студенти. Ниските такси в сравнение с тези с чужбина, по- малките разходи, както и добрите условия за живот, привличат ежегодно хиляди чужди граждани да запишат висше образование в нашата страна. Тази практика носи приходи на българските университети, тъй като таксите за обучение за чуждестранни студенти са многократно по-високи.
Според статистиката над 50% от чуждестранните студенти у нас учат специалност „Медицина“. Самият ректор на Медицинския университет – София, както и представители на Съвета на Ректорите в България изразяват тезата, че „трябва да започнат разговори за облекчаване на процедурите за прием на чуждестранни студенти у нас с цел България да стане още по-конкурентна на други държави“ /“Сега“, статия от 12.10.2022г./.
И докато се чака да започнат разговорите, нека видим с конкретен пример как Медицински университет – София работи в насока да улесни приема на чуждестранни студенти. За кандидатстудентската кампания за учебната 2022-2023г. за кандидати от страни извън ЕС официално на интернет страницата на университета е било обявено, че кандидати, които не са граждани на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария, ще бъдат приемани с успешното полагане на приемните изпити /т.е. без да бъдат класирани/.
Изненадващо обаче след провеждане на изпитите, университетът обявява класиране, включително и за кандидати извън ЕС. Нещо повече, максималният бал е 18, като в него не се включват оценките от дипломите, което би направило максималния бал 30. В този момент десетки кандидати, избрали да подадат документите си в Медицински университет София, именно поради възможността да бъдат приети само с успешно издържан изпит, а не след класиране, остават неприети. Това са чуждестранни лица, които са инвестирали време, пари и надежди в това да учат Медицина в конкретен университет. Доверяват се на публикуваното на официалния уебсайт, като не предполагат, че могат да бъдат подведени по този начин. В резултат на действията на университета десетки чужденци губят годината си в търсене на решение на проблема, а също така остават разочаровани от поведението на висшето учебно заведение.
При така създалата се ситуация над 50 кандидат-студенти чужденци, както и британска компания, предоставяща съдействие за кандидатстване и релокация в университети в цяла Източна Европа, се заемат да изискат официални отговори от страна на Медицински университет – София, както и от Министерство на образованието и науката. Резултатът от писмата е меко казано незадоволителен. Ето кратко обобщение и хронология на кореспонденцията:
На 13.10.2022г. е изпратено писмо с искане за обяснение и спазване на обявения регламент до Медицински университет – София. Към датата на това писмо все още на официалния сайт https://mu- sofia.bg/priem/ksk/priem-chuzdenci/ стоят публикувани първоначалните условия – както в българската, така и в английската версия на сайта, а именно – ще бъде приет всеки, успешно издържал приемните изпити. Не се говори за класиране, а за „обявяване на резултатите от конкурсния изпит“. На това писмо официален отговор не е получен. Ето защо кандидатите отправят сигнал до Министерство на образованието и науката на 01.11.2022г. На 09.11.2022г. МОН препраща сигнала до Медицински университет – София и възлага проверка.
На 14.11.2022г. МУ-София явно е приключило скоростно проверката и изпраща писмо, с което уведомява МОН и чуждестранните кандидат-студенти, че Академичният съвет на МУ е утвърдил новите условия за прием на чуждестранните студенти с Протокол № 26/27.09.2022г. Всички решения на Академичния съвет били публично достъпни на уебсайта. Обръщаме внимание на факта, че приемът на документи на кандидати е бил обявен от 20.06.2022г. до 16.09.2022г. Кореспонденцията приключва с формален отговор от страна на МОН, с който кандидат-студентите са уведомени, че съгласно Закона за висшето образование висшите учебни заведения се ползват с академична автономия /от което може би трябва да стане ясно, че МОН не може да ги контролира? /или че университетът може да прави каквото иска?/.
Интересен факт е, че и университетът, и Министерството запазват мълчание по въпросите за подвеждането на кандидатите с информацията на официалния уебсайт. МОН „прехвърля топката“ на МУ-София, а университетът не обяснява две неща: първо, как се очаква чуждестранни студенти да откриват вътрешни актове на ВУЗ-а и да се запознават с тях, при положение, че същите са само на български език; и второ – как е следвало кандидатите да се запознаят с документ, който не е съществувал към момента на изтичане на срока за подаване на документи за прием?
Косвено доказателство за допуснатата грешка от страна на университета е фактът, че към настоящия момент условията за следващата кампания за учебната 2023- 2024г. са обявени на същото място в сайта, но с новите условия – класиране, както и максимален бал 30.00. Това обаче няма как да компенсира ощетените кандидати от 2022г., които едва ли за догодина биха предпочели въпросния университет при каквито и да е условия.
Тъй като официалният ред за получаване на информация по казуса е изчерпан, остава само разочарованите кандидати да се надяват медиите като четвърта власт да потърсят мнение от институциите и в крайна сметка да се открие виновен за пропуснатата година на студентите, както и за нарушения имидж на България като дестинация за чуждестранни студенти.
Ясен Крайчев, адвокат