Има риск от загуба на пари по две оперативни програми, стана ясно от участието на вицепремиера Атанас Пеканов по време на парламентарния контрол.
Той отговори на въпрос на депутата от ДПС Джевдет Чакъров за оперативните програми за периода 2014 – 2020 г. и 2021 – 2027 г., както и България очаква да загуби средства и какви мерки са предприети това да не се случи.
„По отношение на настоящия програмен период е налице е сериозен физически и финансов напредък по отношение на програмите. Договорените средства от ЕСИФ възлизат над 18 млрд. лв., като ресурсът по почти всички програми, е напълно договорен. Реално извършените плащания към бенефициентите е 74% от бюджета на програмите. Усилията в настоящия момент са насочени към ускоряването на изпълнението на проектите и успешното приключване на програмите в края на следващата година“, каза той.
По думите му се работи по две от програмите, по които се идентифицира риск от загуба на средства, а именно ОП „Околна среда“ и ОП „Транспорт“.
Той уточни, че за ОП „Околната среда“ се идентифицира риск от загуба в размер на 117 млн. евро за 2022 г., според него според предприетите мерки няма да се стигне до загуба на средства. По транспортната програма Пеканов коментира, че се идентифицира риск от загуба на средства в размер на около 70 млн. евро. Вицепремиерът Пеканов му каза, че има година и два месеца до изтичане програмния период.
Според него този период би трябвало да е достатъчен за изпълнението на проектите и пълното усвояване на средствата. „По отношение на новия програмен период – преговорите са в заключителната си фаза“, допълни вицепремиерът. Стана ясно, че са одобрени 7 от общо 9 за програмния период 2021 – 2027 г., като общото финансиране е близо 14 млрд. лв. Той отговори и на въпрос на депутата от ГЕРБ Красимир Вълчев за Плана за възстановяване и устойчивост и дали ще се предприеме ангажимент за предоговаряне на емисиите на въглищните централи. Пеканов му отговори, че българският план и сключените с него реформи и инвестиции, е бил одобрен от Съвета на ЕС.
Той коментира, че има регламент за създаване на механизма за възстановяване и устойчивост допуска държавите членки да отправят искания, но съществуват и ЕК да отхвърли това искане, ако не е обосновано.
Според него трябва да се има предвид, че такова искане може да доведе до забавяне или спиране на реформи, което ще лиши страната ни от част от средствата по плана.