Анализи

Пчеларски университет спасява българския мед

30 на сто – с толкова са намалели българските пчелари, а оттам и производството на мед за последните 2 години, показват официалните данни. В същото време заместителите на естествения подсладител се роят на пазарите независимо че са с по-ниско качество. Именно затова проблемът с рестарта на производството на истинския български мед в страната придобива ключово значение. На фона на облачната статистика добрата новина е, че вече има работещи примери за промяна на негативната тенденция. Един от тях е стартиралият през 2022 г. – „Пчеларски университет“. Това е инициатива на стартъпа „Истински мед“, която за втора поредна година се реализира с подкрепата на Kaufland (“Кауфланд”) България.

Един кошер, 60 000 нови пчели, над 360 млн. опрашени растения

„Целта ни е не само да върнем българските пчелари, защото броят на регистрираните производители е намалял с около 30 на сто, но и да обучим ново поколение модерни пчелари, по съвременните и актуални стандарти за този поминък“, разказа пред Mediapool Сергей Петров, основател на „Истински мед“ и главен преподавател в „Пчеларски университет“.

Любопитен детайл е, че „Истински мед“ позволява на гражданите и фирмите да осиновят кошер, който могат да наблюдават виртуално в реално време или да го посетят на място. Съвсем не на шега, осиновителите дори могат да кръстят по свой избор и пчелата майка в него и даже да поставят дървена табела с името й на него. „Осиновяването“ се случва под формата на месечен абонамент, който стартира от 11 лева на месец и включва буркан мед от избрания пчелар. Най-предпочитаният абонамент се оказва за 33 лева на месец, който включва 3 буркана мед (450 гр.) месечно, сертификат за подкрепа, дървена бъркалка за мед, дървена табелка с името на пчелата майка и още подаръци.

Най-важното обаче са ефектите, които идват след всеки осиновен кошер. А те въобще не са за подценяване. Например, за година от един кошер се произвеждат 20 килограма истински мед, отглеждат се 60 000 нови пчели, които от своя страна опрашват над 360 милиона цветя.

„Платформата „Истински мед“ се стреми да заплаща справедлива цена на българските пчелари“, казва още Сергей Петров.

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“https://www.youtube.com/embed/rUOfgqUYsJw“ title=“YouTube video player“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share“ allowfullscreen></iframe>

Зад каузата застава и „Кауфланд България“. Търговската верига е партньор на „Пчеларски университет“ от старта му през 2022 година.

„Кaufland България” е съмишленик на каузата за популяризиране на пчеларството у нас, защото тя дава възможност за конкретен принос за опазване на биоразнообразието и по-специално на пчелите у нас. Подготовката на повече пчелари ще помогне за преодоляване на проблема с намаляването на популацията на пчелните семейства.“, коментира Кремена Георгиева, мениджър “Корпоративни комуникации и CSR” в Kaufland България.

Първият випуск – 30 пчелари, 5 отличници с награди

30 пчелари завършиха в първия випуск през пролетта на 2022 г. „Пчеларския университет“. Част от тях се дипломират със стипендии предоставени от „Кауфланд България“, коментират организаторите. Веригата припознава каузата за популяризиране на пчеларството като част от своя ангажимент за опазване на биоразнообразието и пчелите. Компанията има целенасочена политика за редуциране и избягване на пестициди при отглеждането на цветя и растения и работи със своите доставчици да използват предимно биологични препарати. „Кауфланд България“ включва в своя асортимент семена и растения, благоприятни за пчелите.

Част от отличниците в „Пчеларски университет“ получиха и стипендии от „Кауфланд България“.

Любопитен детайл е, че от първия випуск, има петима отличници, които са получили награди – по един кошер с пчелно семейство. През настоящата година също се наблюдават любопитни тенденции сред обучаващите се – все повече дами се записват на обучения в “Пчеларски университет”. А друг сюрприз е, че кошерите и пчелите са любими и за редица ИТ специалисти, разказа Сергей Петров.

„Пчеларският университет е инициатива близка до сърцето на целия ни екип. Нашата визия за създаване на устойчивост в глобалното пчеларство изисква от нас да направим този древен занаят отново атрактивен за хората. Постарали сме се да създадем гъвкави онлайн курсове, за да можем да предложим знание и опит както на уикенд пчеларите, така и на тези с мотивация да бъдат професионалисти.“, казва още Петров.

Всъщност, именно гъвкавият формат на обучение, който започва от възможностите за онлайн срещи, беседи “на живо” и практически обучения, позволява да се усвоят тънкостите, свързани с отглеждането на пчелите. Лекторите в университета са опитни пчелари и преподаватели и учени от цялата страна. Така училището дава шанс на любителите пчелари да станат професионалисти, каквито в България в момента не достигат.

Три курса на обучение

В новото издание на Пчеларския университет са включени три курса на обучение. Записването за тях стартира още от 7 ноември 2022 година и е активно целогодишно. В детайли, записването става през сайта на университета и всеки желаещ може да го направи непосредствено преди старта на всеки курс. https://istinskimed.bg/bee-university.

Първо ниво е „Уикенд пчелар“. То е изцяло онлайн и записването за него може да стане по всяко време. Студентите ще имат достъп до всички лекции и ще имат възможност да завършат спрямо собственото им темпо и свободно време.

Второ ниво „Хоби пчелар“ е също онлайн, но за разлика от първия курс в него са включени ежеседмични онлайн срещи с преподавателите след всяка тема от учебната програма. Този курс ще стартира на 8 юли 2023 г. и включва 10 видео урока, 10 онлайн срещи с лекторите и преподавателите в реално време.

Курсистите на „Пчеларски университет“, успешно преминали през обучението

Трето ниво „Професия пчелар“ е цялостната програма на университета и освен онлайн лекции и ежеседмични срещи с преподавателите, предлага и две практически обучения на терен. И той ще стартира на 8 юли 2023 г. и включва 10 видео урока, 11 онлайн срещи с лекторите и 2 посещения на реален пчелин.

Пълна информация за учебната програма, таксата за участие и сроковете за записване могат да бъдат намерени на сайта на университета.