България Новини

Първо заседание на съда по делото „Боклукгейт“ срещу братя Бобокови

Софийският градски съд не прие да разглежда иска на държавата за 618 000 лв. заедно с наказателното дело срещу Атанас и Пламен Бобокови. Съдия Петър Стоицев прецени, че макар и допустим, искът за вреди на Министерството на финансите ще затрудни хода на делото, което е сложно и обемно. Няма пречка обаче МФ да заведе отделно гражданско дело, когато приключи наказателното.

Днес беше разпоредителното заседание по делото. Но дали то ще тръгне, или ще бъде върнато на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения, както искат адвокатите, ще стане ясно на 15 ноември. Веднъж вече делото бе връщано на поправителен, съобщи „Сега“.

Обвинителният акт срещу Атанас Бобоков, Пламен Бобоков, Васил Коцев, бившия зам.-министър на околната среда Красимир Живков, Николай Миховски и Ирена Христова беше внесен от спецпрокуратурата в спецсъда. След закриването на спецправосъдието обаче делото се прехвърли в Софийския градски съд.

Шестимата са обвиняеми за участие в организирана престъпна група за нерегламентирано управление на опасни отпадъци. Прокуратурата твърди, че Бобокови са се възползвали от схема за незаконно загробване на опасни отпадъци чрез фиктивни дружества, които са имали отношения с дъщерната фирма на компанията им „Монбат“ – „Монбат Рисайклинг“.

Адвокат Ина Лулчева, която представлява Пламен Бобоков, обяви пред съда, че обвинителният акт е незаконосъобразен, тъй като от него не става ясно в какво е обвинен клиентът ѝ, а това възпрепятства правото му на защита. Тя поиска делото да бъде прекратено и върнато на Софийската градска прокуратура за изготвяне на нов обвинителен акт.

Прекратяване поради допуснати съществени процесуални нарушения от прокуратурата при изготвянето на обвинителния акт поиска и защитникът на Атанас Бобоков – адвокат Илиян Василев.

Защитникът на Васил Коцев каза, че не разбира каква е връзката на клиента му с делото, тъй като последният бил виждал братята Бобокови, но не ги познава. Той обяви, че Коцев многократно в хода на разследването е бил притискан от органите да говори неистини за братя Бобокови, което според него е единствено с цел „да бъде отнето имуществото на едни богати хора“.

Пред съда се явиха четирима прокурори, сред които и Данаил Шостак, който беше зам.-шеф на спецпрокуратурата. С него бяха и Людмила Дончева и Йордан Петров от градската прокуратурата, както и върховният обвинител Генка Брезашка. Те се възпротивиха на твърденията на защитниците за фактологични и правни пропуски в обвинителния акт и настояха делото да се гледа.

Атанас Бобоков поиска думата и когато съдът му я даде, обяви, че запорите на имуществото му, значителната му парична гаранция в размер на 800 000 лева – по неговите думи невиждана за България, и въобще процесът срещу него са недопустими. Бобоков поиска от съда да се произнесе по въпросите, свързани с имуществото му.

Съдът отложи произнасянето за 15 ноември.

До момента прокуратурата постигна три условни присъди по делото срещу бизнесмените. Това се случи, след като държавното обвинение успя в досъдебна фаза да договори споразумения с Габриел Савов, Васил Богданов и Айгюн Еминов, които признаха вината си през Специализирания наказателен съд.

Габриел Савов е бивш директор на РИОС-Плевен, на чиято територия се намира площадката на фирма „Феникс“ в Плевен, на която преди време МВР и прокуратурата откриха тонове боклук, внесен от Италия. Айгюн Еминов пък е собственик на въпросното дружество „Феникс“ от 2019 г. Васил Богданов е бивш изпълнителен директор на „Монбат ресайклинг“ на братя Бобокови.

Прокуратурата отчете провал и по второто дело срещу Пламен Бобоков за противозаконно държане на археологически обекти – върхове на стрели и копия. Окръжният съд в Русе го оправда и вдигна обезпеченията, наложени заради делото върху цялото имущество на бизнесмена. Срещу Пламен Бобоков има повдигнато и трето обвинение за престъпен сговор с президентския съветник Пламен Узунов. Разследването по това дело все още продължава. А междувременно съдът отмени ареста на двамата като незаконен.