ООН отправи днес апел за рекордна по мащаб хуманитарна помощ през 2023 г., която да отговори на нуждите, нарастващи заради конфликта в Украйна и последиците от климатичните промени като риска от глад в Африка, предаде Франс прес.
През следващата година хуманитарните агенции на ООН ще имат нужда от 51,5 милиарда долара (49,6 милиарда евро) – с 25 на сто повече отпреди. Тези средства ще осигурят финансиране на програмите ѝ за подпомагане на 230 милиона души сред най-уязвимите групи от 68 държави, предаде БТА.
„Във връзка с това идната година предстои най-мащабната хуманитарна програма“, осъществявана някога на световно ниво, заяви пред журналисти, Мартин Грифитс, шефът на хуманитарните служби на ООН.
При все това ООН не подпомага всички нуждаещи се.
Идната година се очертава нужда от спешна помощ да имат общо 339 милиона души, при 274 милиона през 2022 г.
339 милиона души – „това е огромен и потискащ брой“, каза Грифитс.
Той подчерта, че хуманитарните нужди, стигнали „връх“ след коронавирусната пандемия, за нещастие не са намалели оттогава.
„Смъртоносни периоди на суши и наводнения водят до разруха (. . .) от Пакистан до Африканския рог. Войната в Украйна превърна част от Европа в бойно поле. В света има над 100 милиона разселени лица. И към всичко това се добавя опустошението, предизвикано от пандемията сред най-бедните в света“, изтъкна Грифитс.
Най-малко 222 милиона души в 53 държави са изпаднали в остра продоволствена несигурност към края на 2022 г. За 45 милиона в 37 страни има риск да умрат от глад.
По данни на ООН „условия, близки до масов глад“ вече са налице в пет страни – Афганистан, Етиопия, Хаити, Сомалия и Южен Судан.