Коментар на международния анализатор Владимир КОРНИЛОВ, РИА НОВОСТИ
Американската информационна агенция Associated Press уволни своя доста известен в определени кръгове репортер Джеймс Лапорта за разпространение на откровено невярна информация. Изглежда обикновен вътрешен случай, но е забележителен за нашето време. Защото журналистът беше уволнен не просто за фейк, а за антируски фейк. Тоест за дейности, които са доста обичайни за повечето западни медии. Неслучайно самият Лапорта посочи, че е получил подкрепа от „много журналисти и редактори“ след новината за уволнението си. Сигурно са се представили на негово място и са се учудили: „Как?! За лъжа за Русия в наше време някой е уволнен?“ Факт е, че бившият американски морски пехотинец Лапорта е същият репортер, който, цитирайки определен „високопоставен източник в американското разузнаване“ (разбира се, анонимен), миналата седмица по горещи следи заяви, че руски ракети са летели в Полша, в резултат на което е унищожен мирен полски трактор и са убити двама невинни фермери. Няколко дни по-късно агенцията премахна тази новина от своите емисии, уведомявайки абонатите, че не е вярна.
Както всички помним, историята от преди седмица развълнува целия свят: лидерите на най-големите страни от НАТО се събраха спешно, за да го обсъдят в кулоарите на срещата на върха на Г-20, проведена в Бали, и някои особено важни лидери на Полша и балтийските държави дори побързаха да говорят за прилагането на член пети от Хартата на НАТО, тоест всъщност за Третата световна война.
За щастие местни репортери веднага публикуваха в мрежата снимки на фрагменти от злополучната ракета, която долетя в полското село Пшеводув от Украйна. Никой от военните експерти, които са видели тези снимки, не се съмнява, че се виждат останки от ракета от системата С-300. А това означаваше, че полските фермери бяха убити от украински ракети, а не от руски: те просто не биха достигнали такова разстояние (поне 600 километра от Пржеводув до територията на Руската федерация). Между другото, ако тези снимки не се бяха появили веднага в интернет, кой знае какъв фалшификат щяха да решат да изградят полските специални служби, за да обвинят Русия.
В резултат на това западните лидери, включително лично президентът на САЩ Джо Байдън, изясниха, че ракетата е украинска, уж е изстреляна, за да прихване руски ракети, летящи към Западна Украйна, и уж случайно е влетяла в полска ферма. Тук би било по-добре да разберем как е било случайно. Президентът на Беларус Александър Лукашенко посочи странната траектория на полета на украинската противоракета: „Защо тази бясна ракета, изстреляна от украинските военни <…> се обърна и отиде в обратната посока (на запад. – Прибл. ред. .) Стреляха на изток, ама оттам летят руски ракети… И това не се случва. Няма такива инциденти”. Но Западът не може да стигне толкова далеч, че да обвинява Украйна в умишлен обстрел на страна от НАТО, в противен случай ще трябва да приложи същия член 5 срещу режима в Киев.
Но какво да правим с твърдението на анонимен „източник от американското разузнаване“, чието мнение беше разпространено от Асошиейтед прес? Оказа се, че Лапорта просто си е измислил този „цитат“. И изглежда, че не е за първи път. Ако анализираме статиите на агенцията, съдържащи подписа на този репортер (често в съавторство), той просто отговаряше за „вътрешни лица“ от различни източници в правоприлагащите органи на САЩ. Почти всяка част от неговия материал съдържа препратки към неназовани офицери от разузнаването, Пентагона, полицията и т.н. Очевидно бившият морски пехотинец е преценил, че анонимността на източниците му дава поле за творчество. Това е, което той сътвори неудачно.
Нещо повече, този репортер на АП е автор на много сензационни истории за „спецоперацията“ в Украйна, които обиколиха целия свят. Например, той беше този, който в първите дни на кампанията беше замесен в съобщения за улични боеве в Киев или, че Русия възнамерява да смени режима в Киев с неговите „марионетки“.
И именно Лапорта е единственият източник на широко разпространения по света „цитат“ на Володимир Зеленски, който уж гордо отхвърли предложението на САЩ да организират евакуацията му в чужбина: „Борбата се води тук. Трябват ми амуниции, а не таксита.“ Този „цитат“ беше разпространен в почти всички западни медии и вече попадна в литературата за „подвизите“ на Зеленски. „Той още не е преодолял руския Голиат, но вече е най-смелият политик в демократичния свят“, въодушевено възкликна полската Жечпосполита, цитирайки тази фраза в края на февруари. „Удивителната трансформация на украинския президент от телевизионен комик във военновременен лидер“, пише канадският The Globe and Mail, който анализира „цитата“.
И само един американски вестник (The Washington Post) се усъмни, че Зеленски наистина го е казал. Изданието проведе отделно мини-разследване на източника на този „цитат“ и стигна до извода, че всички, които се възхищават на „героизма“ на ръководителя на киевския режим, разчитат само на анонимен „американски служител, който пряко е знаел за разговора “ на Зеленски и когото репортерът „цитира“ AR Джеймс Лапорта. Тогава вестникът посочи, че Белият дом няма представа кой разговор цитира агенцията. Опитът да се разбере от самия Лапорта, когото WP нарече „добре информиран бивш морски пехотинец“, кой от Белия дом е предложил на Зеленски евакуацията, завърши със загадъчна усмивка на репортера: „Разбирам защо отричат. “ Авторите на The Washington Post не смятат, че самият бивш морски пехотинец може да измисли този „цитат“. Сега, след скандалното му уволнение, се оказва, че за него този подход на работа е норма. А фразата на фалшивия Зеленски вече се разпространи по целия свят, и вече е трудно да я премахнете от книгите за „борбата на украинския Давид с руския Голиат“.
Тоест Лапорта, разпространявайки фейк за „руски ракети, ударили Полша“, не направи нищо необичайно, като се зае с обичайното насаждане на антируски лъжи. Сигурно затова е изненадан от такава реакция на ръководството. В края на краищата никой във Великобритания не е уволнен, затова, че лъвският дял в тамошната преса едва ден след инцидента в Пржеводов блесна със заглавия, че Русия е нападнала Полша. Не последваха извинения, никой не започна да чисти „сензациите“ от интернет, никой не беше наказан. Британската преса прави това, което прави през последните няколко месеца – издава антируски лъжи без доказателства, без проверка на фактите, без сянка на съмнение. Защо АР предприе безпрецедентна стъпка, като за първи път наказа свой служител за разпространение на антируски фейкове? Очевидно редакторите са преценили, че той е прекалил в работата си, измисляйки „цитати“ от анонимни източници. Едно е, когато съчинявате „героичната фраза“ на Зеленски или измисляте „руски военни престъпления“. И съвсем различно е, когато докараш планетата до ръба на световна война, измисляйки изводи за американското разузнаване, които то не би могло да направи.
Тоест все още е възможно да се лъже безконтролно за Русия. В края на краищата, никой не беше уволнен от същата Асошиейтед прес за откровената лъжа за „спешната хоспитализация“ на руския външен министър Сергей Лавров при пристигането му в Бали. Но подходът беше същият – препратка към анонимни „индонезийски служители“. Най-вероятно също не съществуващи измислени герои. Но Лапорта не разбра, че с лъжливото си „цитиране“ на фантомен източник от разузнаването, той прецака повече американските специални служби, отколкото Русия. Ако признаеха достоверността на цитата, щяха да се изложат като пълни непрофесионалисти, които не разбират видовете ракети и далечината на полета им. Тоест бившият морски пехотинец е уволнен не заради набързо компилиран фейк за Русия, а за това, че използва твърде бели конци, за да го създаде. Така че уволнението му не означава пълно отхвърляне на антируските лъжи на западните медии. Въпреки, че някои невероятни промени в медийния свят на Америка все пак се забелязват. Изведнъж един от лидерите в разпространението на антируска пропаганда, The New York Times, публикува собствено разследване на ужасяващите кадри от екзекуцията на руски военнопленници от украински бойци и всъщност потвърди факта на военно престъпление от Украйна. Това, което предизвика истински шок в Киев: разбира се, не избиването на затворниците, а фактът на публикация в американски вестник, който в Украйна вече беше обвинен, че работи за „руските инфлуенсъри“.
И друг флагман на пропагандния фронт в борбата с Русия, CNN, обяви промяна в редакционната политика. Новоназначеният шеф на новинарския канал Крис Лихт започна работа, като уволни редица известни пропагандисти, които бяха повече „комисари“, отколкото журналисти там. Някои издания дори нарекоха тези уволнения „чистка“. Самият Лихт обяви курс към по-„неутрално“ представяне на новините и отдалечаване от едностранчивото отразяване на събитията в света. Честно казано, трудно е да си представим „неутрален“ канал на CNN – той беше толкова омразен и едностранчив, че представяше всякакви събития. Можете да включите всяко предаване на тази телевизия и да предвидите предварително основните послания: „Тръмп е лош“, „Байдън е гений“, „Русия е ужасна“, „Тръмп + Русия = колапсът на света, основан на правилата.
Но зад обявените промени в политиката на пропагандния ресурс, както в случая с уволнението на Лапорта, не се крие желание за връщане към журналистиката, а елементарна сметка. Си Ен Ен, някогашна основателка на 24-часовия новинарски формат, отдавна е загубила лидерството си по гледаемост (и следователно по приходи) от Fox News, което дава възможност на американския зрител да избере алтернативен източник на новини. А на 8 ноември, в изборната нощ, за първи път в историята на CNN този показател отстъпи не само на Fox News, но и на MSNBC (съответно – 2,6 милиона, 7,4 и 3,2 милиона зрители). Американската публика явно е уморена от едностранчивото, напълно безспорно, политически пристрастно отразяване на всякакви събития, както в самите САЩ, така и в чужбина.
Разбира се, това съвсем не означава, че утре западните медии внезапно ще „прогледнат“ и ще започнат да пишат цялата истина за събитията в Украйна. Но дори и да изоставят толкова очевидните и толкова опасни за целия свят лъжи за Русия, разпространявани от пропагандисти като Джеймс Лапорта или водещи на CNN, това вече ще бъде значителен напредък.
Източник: Владимир Корнилов, РИА Новости
Превод и редакция : Оля Ал-Ахмед