Предложението за предприемане на мерки за ограничаване на популацията на гларусите по морето предизвика изключително разгорещен дебат в мрежата, видя Burgas24.bg. Идеята не за първи път е на дневен ред – птиците стават все повече и тормозят жителите и гостите на крайморските градове. Ако сте решили да изядете дюнер, сладолед или типичната бургаска странджанка на път, то трябва сторите това с изключителна бдителност, за да не останете буквално с празни ръце.
Темата за ограничаване на свръхпопулацията повдига Валентин Зайков в групата Обществен съвет- Несебър. Предложенията за справяне с проблема са няколко, сред които замяна или отнемане на яйцата на бялата птица, както и санитарен отстрел.
„Свръхпопулацията е проблем. Голям проблем. Това е хищна, всеядна птица. Възрастни хора от Несебър казват, че не помнят такова чудо. Да ти кацат по масите и да нападат хора. Гладът ги тласка. Туристи ги хранят. Но най-лошото е, че държава, община и граждани не правят нищо по въпроса.
Както всяка година има санитарен лов на диви прасета, вълци, чакали, така трябва да има и на врани и чайки, в частност – гларуси (сребриста чайка).
В миналото е имало санитарен улов на гларуси. При свръх популация община Бургас е задължила всеки ловджия да представи по две птици. Това е крайна мярка, неприложима днес.
Иначе за контрол на популациите, взимали са им яйцата от покривите; Заменяли са им яйцата с кокоши такива; пробивали са им яйцата с пирон, за да мътят нещо, иначе снасят отново.
Тази птица живее 30-35 години, а може и повече“, пише Зайков.