Най-подходящата разлика във възрастта, която спомага за дългосрочното удовлетворение от връзката, е… никаква, установява скорошно проучване, пише PsyBlog.
В дългосрочен план двойките с по-голяма разлика във възрастта губят удовлетворението си от връзката, дори и в самото начало нещата да са тръгнали добре. И мъжете, и жените първоначално са особено доволни, когато имат по-млад съпруг или съпруга.
В началото мъжете с по-млади съпруги били най-удовлетворени от връзката, а мъжете с по-възрастни съпруги – най-малко, казва професор Тера Маккиниш, един от авторите на изследването.
„Жените също са особено неудовлетворени, когато са омъжени за по-възрастни мъже и удовлетворени, когато са омъжени за по-млади.“
Въпреки това след около 6 – 10 години брак тази разлика изчезва. „С течение на времето хората, които са женени за много по-млади или по-възрастни съпрузи, са склонни да изпитат значително по-голям спад в брачното удовлетворение от онези, които са женени за хора на сходна възраст.“
Изследователите смятат, че това може да се дължи отчасти на начина, по който реагират на тревогите, свързани с парите.
„Разгледахме как двойките реагират на отрицателни шокове и по-специално, ако преживяват финансови трудности – казва проф. Маккиниш. – Откриваме, че когато двойките имат голяма възрастова разлика, те претърпяват по-голям спад в брачното удовлетворение, когато са изправени пред икономически шок, отколкото двойките с малка възрастова разлика.“
Колкото по-голяма е разликата във възрастта на партньорите, толкова по-различни са възгледите им по различни важни въпроси, като например отглеждането на децата и навиците за харчене. С течение на времето, тези неща се превръщат в предпоставки за проблеми във взаимоотношенията.