Председателят на Синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров участва в традиционното тържествено посрещане на млади учители, назначени за учебната 2022/2023 година, организирано от Регионалното управление на образованието (РУО) в София-град и свързано с Деня на народните будители. Политиката за привличане и задържане на млади учители е приоритет както за Синдиката „Образование“, така и за Министерството на образованието и науката (МОН), казва пред БТА Юлиян Петров.
Той отбелязва, че за съжаление младите учители до 35-годишна възраст, по данни на Националния статистически институт (НСИ), са едва 15,26 процента от всички български учители, а по статистика на синдиката над 70 процента от тях не остават в образователната система през първата година. Под 10 процента е съставът на мъжете педагози при младите учители.
Данни утвърждават тази приоритетна национална образователна политика като твърде неуспешна, заявява Петров.
Изследване на Синдиката „Образование“ потвърждава неуспеха на тази политика и предлага възможни промени, които биха могли да променят тази негативна статистика.
69,3 процента от респондентите смятат, че за да има повече млади хора в системата, трябва да се повиши рейтингът и статутът на българския учителя. Индикаторите – висока средна възраст и намаляване на относителния брой на мъжете, са показател за нисък рейтинг на професията на учителя.
53,7 на сто от запитаните смятат, че институциите трябва да съдействат, партнират и формират доверие към учителите. „Засега практиката доказва обаче, че учители и директори са проверявани, притискани и понякога унижавани от РУО и МОН след всеки сигнал от родител“, заявяват от Синдиката „Образование“.
40,4 на сто от анкетираните смятат, че трябва да се активизира наставничеството и менторството към младите учители.
За националната образователна политика за менторство и наставничество Синдикатът „Образование“ работи с МОН и ще има видими резултати, казва Юлиян Петров.