България Новини

МС иска тълкуване на Конституцията за запасняците

Министерският съвет ще поиска тълкуване на Конституцията заради запасняците. Правителството е решило да се обърне към Конституционния съд (КС) с искане на за задължително тълкуване на чл. 59, ал. 2 във връзка с ал. 1, изречение първо от основния закон, съобщи сайтът „Лекс“.

Разпоредбата предвижда:

ал. 1 Защитата на Отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин. Измяната и предателството към Отечеството са най-тежки престъпления и се наказват с цялата строгост на закона.

ал. 2 Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон.

А правителството поставя пред КС следния въпрос: „Допуска ли чл. 59, ал. 2 във връзка с ал. 1, изречение първо от Конституцията на Република България въвеждане на законова възможност за задължителна подготовка за защита на отечеството в мирно време на българските граждани със статус на запасни по смисъла на Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, за придобиване, поддържане и усъвършенстване на способностите им за изпълнение на задълженията им във военните формирования?“

Пълният текст на искането не е известен, но от МС изложиха кратки мотиви. В тях се казва, че правната уредба в момента предвижда доброволност при провеждането на подготовката на българските граждани за защита на отечеството. „Видно от дебатите в Народното събрание по приемането на разпоредбата на чл. 59, ал. 2 от Конституцията обаче, от становище на Министерството на правосъдието, от дебатите във връзка с изготвянето на промени в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, съществуват различни разбирания относно принципите при въвеждането подготовката на българските граждани. Поради това е нужно тълкуване за изясняване на границите на конституционната норма“, посочват от служебния кабинет.

И обясняват, че е от съществена важност дали конституционната норма допуска регламентиране в специален закон на такава подготовка на българските граждани за защита на отечеството, каквато е необходима според конкретните реалности на средата за сигурност, в т. ч. въвеждане на задължителна подготовка в мирно време на българските граждани със статус на запасни, без обаче това да води до възстановяване на задължителната военна повинност за българските граждани във вида на съществувалата до 2008 г. наборна военна служба.

Питането идва дни след като от „Български възход“ внесоха в Народното събрание проект на Закон за запасното войнство в Република България