Светът трябва да действа единно, за да се справи с най-големите предизвикателства, които са климатичните промени, тероризмът и пандемиите, заяви индийският премиер Нарендра Моди в декларация по повод поемането на ротационното председателство на Г-20 от Индия, предаде Ройтерс.
Конфликтът в Украйна, който започна с руската инвазия през февруари, доминираше на срещата на високо равнище на Г-20 в Индонезия миналия месец и това разочарова някои членове, които искаха да бъде обърнато повече внимание на световните икономически проблеми.
„Днес не ни се налага да се борим за оцеляване – не е необходимо и наистина не бива нашата ера да е ера на войната“, заяви Моди в декларацията, публикувана в индийски вестници. „Най-големите предизвикателства, пред които сме изправени днес – климатичните промени, тероризмът и пандемиите – могат да бъдат разрешени не с борба един срещу друг, а единствено със съвместна работа“, пише още индийският премиер.
Думите му за войната напомниха за думите, които той отправи към руския президент Владимир Путин на регионална конференция през септември, че сега не е време да се води война, като това становище беше широко изтълкувано като лек укор срещу т. нар. от Русия „специална военна операция“ в Украйна, посочва Ройтерс.
В своята декларация Моди заяви, че Индия ще си постави за цел да деполитизира световните доставки на храни, торове и медицински продукти, така че геополитическите напрежения да не водят до прекъсвания, обхващащи целия свят.
На срещата на върха в Индонезия миналия месец членовете на Г-20 се договориха да положат усилия да ограничат повишаването на световните температури до 1,5 градуса по Целзий, както и да ускорят усилията за извеждане от употреба на въглищата. Индия, която е вторият по големина потребител на въглища в света, заяви, че ще направи свой приоритет постепенното преминаване към по-чисти горива и намаляването на потреблението на домакинствата, за да постигне нетни нулеви емисии до 2070 г., като по този начин ще изпълни обещанието си за декарбонизация.
„Нашите приоритети в Г-20 ще бъдат оформени в консултации не само с партньорите ни от Г-20, но и със страните от глобалния Юг, с които работим, и чиито глас често остава нечут“, каза Моди. „Ще насърчим честен разговор между най-могъщите държави за смекчаване на рисковете от оръжията за масово унищожение и за подобряване на световната сигурност“, добави той.