Новини Свят

Министрите от ЕС ще решават за предоставянето на Босна и Херцеговина на статут на кандидат-член

Министрите по европейските въпроси на 27-те страни от ЕС, които се срещат днес в Брюксел, трябва да вземат решение за предоставяне на статут на кандидат на Босна и Херцеговина, което ще бъде първият етап от дългия процес на присъединяване на балканската държава към Блока, съобщава телевизионният канал N1.

Положително решение – което изисква единодушие – изглежда възможно, казват дипломатически източници, седмица след срещата на върха в Тирана, на която ЕС „препотвърди своя ангажимент“ към перспективата за интегриране на Западните Балкани.

Някои от страните членки твърдо подкрепят Босна и Херцеговина да получи статут на кандидатка, включително Хърватия, докато другите са на мнение, че страната не е изпълнила необходимите условия за това.

След това евентуално дадената „зелена светлина“ от министрите трябва да бъде подкрепена от лидерите на Общността на срещата на върха на ЕС в четвъртък.

През октомври Европейската комисия препоръча на държавите-членки да предоставят статут на кандидат на БиХ, която има население от 3,5 милиона души, страда от бедност и политическа нестабилност и е изправена пред заплахата от сепаратизъм.

Върховният представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Жозеп Борел подчерта необходимостта от „внасяне на положителен импулс“, като посочи, че войната в Украйна е придала „нов геополитически смисъл“ на разширяването, което е „дългосрочна инвестиция в мир, просперитет и стабилност за нашия континент“.

Европейският комисар по разширяването Оливер Вархей призова лидерите на Босна и Херцеговина „да се възползват максимално от тази историческа възможност и бързо да приложат мерките, посочени в препоръката на Комисията“.

Комисията определи 14 приоритета за реформи, които остават „ключови за започване на преговори за присъединяване“.

Признаването на статута на кандидат е само началото на дълъг процес.

Следващата стъпка, която също изисква единодушието на държавите-членки, е започването на официални преговори за присъединяване, което отнема време, тъй като страните кандидатки трябва да включат голям брой европейски законодателни актове в националното си законодателство.

Седем държави вече са официални кандидати за членство в ЕС: Турция (1999 г., сега замразен процес), Северна Македония (2005 г.), Черна гора (2010 г.), Сърбия (2012 г.), Албания (2014 г.), Украйна и Молдова (2022 г.). Косово също обяви намерението си да кандидатства за членство в ЕС.