Анализи

Марокански скакалци вилнеят в житницата на Афганистан

Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) предупреди за широкомащабно огнище на марокански скакалец в осем провинции в Северен и Североизточен Афганистан, житницата на страната.

„Съобщенията за епидемия от марокански скакалец в житницата на Афганистан са повод за истинска загриженост. Мароканският скакалец яде повече от 150 вида растения, включително дървесни култури, пасища и 50 хранителни култури, всички от които растат в Афганистан. Това представлява огромна заплаха за фермерите, общностите и цялата страна“, казва Ричард Тренчард, представител на ФАО в Афганистан.

Той припомни, че последните две големи епидемии, преди 20 и 40 години, са коствали на Афганистан приблизително 8 и 25 процента от общото годишно производство на пшеница. „Прогнозите за реколтата тази година са най-добрите, които сме виждали през последните три години, но това огнище заплашва да унищожи всичко постигнато и драстично да влоши ситуацията с продоволствената сигурност през тази и следващата година“, добави Тренчард.

Мароканският скакалец е класиран сред икономически най-опасните вредители по растенията навсякъде по света. Евентуалното нашествие тази година може да доведе до загуби на реколта от 700 000 до 1,2 милиона метрични тона пшеница – до една четвърт от общата годишна реколта. Това означава между 280 и 480 милиона щатски долара икономически загуби, според днешните цени в страната.

Северните и североизточните райони на Афганистан са предразположени към разпространението на марокански скакалец, а тази година има „перфектни“ условия за нашествия – суша, изобилна паша, много ограничен контрол на скакалците и точното количество валежи през март и април за размножаването им (приблизително 100 мм). Тези условия са създали идеалната среда за излюпване и роене на скакалци.

„Доставките на химикали бяха ниски в цялата страна, така че бяхме принудени да се съсредоточим върху традиционните методи за „механичен контрол“, за да намалим въздействието на епидемията“, обясни Тренчард.

Той сподели, че хиляди хора в общности в засегнатите провинции са работили ден и нощ, за да унищожат групите скакалци, преди да станат възрастни и да започнат да се роят. „Използвахме нашата методология „пари за работа“, за да вкараме пари в джобовете на фермерите, изложени на най-голям риск, като същевременно ускоряваме механичния контрол в общностите в Северния и Североизточния регион. Видяхме също силна, бърза и окуражаваща реакция от страна на Министерството на земеделието, напояването и животновъдството, въпреки че капацитетът им да реагират е силно ограничен от липсата на ресурси“, добави представителят на ФАО.

Обикновено при такива огнища, след унищожаване на пасища, големи групи скакалци и възрастни рояци се придвижват към обработваемите площи и нападат пшеница и други култури. Нито една култура не е пощадена от нашествието на марокански скакалец.

Ако популацията на мароканските скакалци не бъде третирана, тя може да увеличи числеността си 100 пъти през следващата година, създавайки още по-големи проблеми за селското стопанство и продоволствената сигурност на Афганистан и тази на неговите съседи.

„Химическите методи за контрол са много по-ефективни от механичния контрол. Афганистан имаше много силна система за контрол на скакалците. Но това беше силно ерозирано през последните две години. В този момент всичко, на което можем да се надяваме, е, че подходите за механичен контрол ще намалят общото въздействие на рояците. Но трябва да започнем сега, за да предотвратим 2024 г. да видим още по-големи огнища“, предупреди Тренчард.

В отговор на заплахата спешно е необходимо финансиране за подкрепа както на механични, така и на химически мерки за контрол, заедно с проучвания на място за наблюдение и картографиране на местата за излюпване на скакалци, заключи представителят на ФАО.