„Редно е “Демократична България” да “жертват” някои свои лица за министри“.
Това каза политологът Марая Цветкова в интервю за ФАКТИ.
„Според мен, рисковете за “Демократична България” от неучастие са много по-големи от тези, в които ДБ участват с министри“, посочи още тя.
„Забележете, че ИТН не страда така, както ДБ за лошите си резултати. ИТН бе замислена като липсващата патерица на ГЕРБ, само че я изпревари, а след това бързо спихна“, каза още Цветкова. „Бе пределно ясно, че това е краткосрочен проект и резултатите от последните избори са желани“, коментира тя.
Според нея е сложно да се предвиди дали при неуспех да се състави правителство „Продължаваме промяната“ ще спечели следващи предсрочни избори. „Ако ситуацията се повтори, този път БСП ще отнесе критиките и няма да остане чиста. Ще видим дали в един такъв сценарий целта на Корнелия Нинова не е била коалицията ѝ с ГЕРБ“, коментира политологът.
Целия разговор четете в следващите редове:
– Г-це Цветкова, изглежда, че правителство ще се състави. Мислите ли, че “Демократична България” ще участва в коалицията с министри?
– “Демократична България” отново се постави по неудобен начин в менгемето на властта. И участието с министри, и само коалиционната подкрепа имат своите плюсове и минуси. Все пак е редно да “жертват” някои свои лица за министри, за да могат да гарантират изпълнението на поетите ангажименти поне в тези сектори. Не могат да претендират, че са годни за управление, ако искат да коментират кризите само като външен наблюдател.
– А как ще се отрази на ДБ едно евентуално неучастие в управление?
– При всички случаи ще се отрази зле. Видяхме, че на последните избори голяма част от гласуващите за “Да, България” и “Зелено движение” хукнаха при “Продължаваме промяната”, защото тя ясно поиска властта и не се пласира като “парламентарен пълнеж”. Според мен рисковете от неучастие са много по-големи от тези, в които ДБ участват с министри.
– Според Вас има ли възможност Нинова да възвърне позициите си в БСП през участие в управлението?
– Корнелия Нинова изкара молците на българската демокрация, защото тя знае, че същата може да ѝ отнеме и още. Видяхме, че ще стиска със зъби и няма да се откаже така лесно въпреки катастрофалните резултати на БСП. И тя като националистите започна да “джендеросва” всеки, който ѝ опонира, без да се усеща, че именно този подход направи за смях патриотичните формации. По-големият проблем обаче е, че тя може да осигури удовлетвореност само на няколко нейни приближени, но не и на обикновения БСП-ар, който не е свикнал партията му да бъде в класацията с жълтопаветниците по резултати.
– Изглежда ли Ви сякаш съмненията, че зад ИТН стои ДПС бързо бяха преодолени?
– В никакъв случай. Забележете, че ИТН не страда така, както ДБ за лошите си резултати. ИТН бе замислена като липсващата патерица на ГЕРБ, само че я изпревари, а след това бързо спихна. Бе пределно ясно, че това е краткосрочен проект и резултатите от последните избори са желани. Все пак си мисля, че ИТН остава някакъв коз в ръцете на тези, които дърпат конците.
– Ако се подпише коалиционно споразумение между четирите формации, колко време ще продължи това управление?
– Със сигурност е голяма вероятността да не издържи и 1/3 от мандата, защото всяка червена линия, която бе преглътната, сега ще се използва не като извиване на ръце, а като куршум в главата.
– Публичните преговори приключиха. Истински преговори за споразумение ли бяха това или те се случват зад камерите?
– Всеки, които поне малко следи политиката, знае, че такива публични преговори няма никъде. И това е съвсем естествено. Същите тези партии сега ще преговарят без публичност, точно защото не бе възможно да си свършат работата пред камерите. В крайна сметка тези преговори са успокоили широката аудитория, но повече успяха в това да притеснят експертите.
– Ако все пак преговорите се провалят, ПП ще могат ли да увеличат подкрепата си на следващи избори?
– Това е сложно да се предвиди, но досега видяхме, че онези, които не успяха да съставят правителство, бяха наказани от избирателите. Ако ситуацията се повтори, този път БСП ще отнесе критиките и няма да остане чиста. Ще видим дали в един такъв сценарий целта на Корнелия Нинова не е била коалицията ѝ с ГЕРБ.
– Очаквате ли политическата криза да се реши в близките месеци?
– Мисля си, че тази криза може да се стабилизира, но не и да бъде преодоляна изцяло. Просто се надявам да бъде спрян процесът на свободното падане.