Анализи

„Македонските българи са демонизирани“. Пендиков получи скоростно гражданство

Секретарят на българския клуб в Охрид „Цар Борис III“ Християн Пендиков получи българско гражданство на официална церемония в президентството, a външният министър Иван Кондов за пореден път осъди Скопие за отношението към македонците с българско самосъзнание.

Вицепрезидентът Илияна Йотова връчи лично документите за самоличност на Пендиков с думите, че от днес ще се ползва от защитата на българската държава.

„От днес ставаш гражданин и на ЕС. В основата на българската Конституция е вярата в човешките ценности, в равноправие, търпимост и справедливост“, каза Йотова.

В началото на годината Пендиков бе пребит в Охрид, като според него това се дължи на българското му самосъзнание. Той бе транспортиран в София, където получи медицинска помощ. В Охрид вече започна делото срещу Илия Спасески по обвинение, че е причинил тежка телесна повреда от омраза.

Още по темата:

Как Скопие и София стигнаха пак дотук и кой печели от това?

След церемонията Пендиков каза, че сега се чувства по-спокойно и защитен. Той съобщи, че в Северна Македония всекидневно получава заплахи за живота си.

„В Македония има още много българи, които се борят за нашата кауза, и те също трябва да получат българска защита и българско гражданство“, каза той.

Йотова допълни, че очаква извинение от Северна Македония.

„Всеки, който е подал молба за българско гражданство по произход, получава такова, ако са налице всички условия по нашето законодателство. С последните изменения в закона процесът трае около 2 години. Лично аз смятам, че тези срокове трябва да бъдат оптимизирани“, каза Йотова.

Тя посочи, че Северна Македония няма да започне реални преговори за присъединяване към ЕС, ако не включи българите в конституцията си.

МВнР осъди отношението към македонските българи 

На този фон външният министър Иван Кондов коментира, че България очаква „държава- кандидат за членство в Европейския съюз (ЕС), ефективно да защитава всички свои граждани“.

„Вместо това сме свидетели на опити за заглушаване на гласовете на македонските българи чрез повдигането на безпочвени обвинения срещу тях, чрез притискането им със съдебни дела, чрез тяхното демонизиране в медиите и особено в социалните мрежи“, каза Кондов.

<iframe src=“https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fnovinite.bnt%2Fvideos%2F947738609602606%2F&show_text=false&width=560&t=0″ width=“560″ height=“314″ style=“border:none;overflow:hidden“ scrolling=“no“ frameborder=“0″ allowfullscreen=“true“ allow=“autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share“ allowFullScreen=“true“></iframe> 

МВнР ще информира ЕС и за последния случай, при който евродепутатът Андрей Ковачев, председателят на Фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски и няколко други български граждани не бяха допуснати да влязат в Северна Македония.

 

Те пътуваха за традиционното честване на военното гробище до Ново село на 6 май.

 

Още по темата:

Северна Македония обясни защо не допусна Андрей Ковачев в страната
 

 

„МВнР е в процес на информиране на всички наши партньори за този безпрецедентен акт, който не съвпада с декларираното намерение от Скопие да работи за добросъседски отношения и за поетите от него ангажименти. Предстои изпращането на официални писма от президента, от председателя на НС и от мен до институциите в ЕС“, каза Кондов.

 

Министърът на външните работи преди ден извика на среща в МВнР посланика на Северна Македония в България Агнеза Поповска. Кондов е поискал от нея информация за това какви са тези „черни списъци“, съществуват ли и какви са критериите български граждани да попадат в тях.