Авто Новини

Контрабандата на автомобили в Боливия бе прославена в TikTok

Високо в боливийското плато Алтиплано има място, където пътят от Ла Пас се разклонява, единият води към Потоси, а другият към Уюни и солените блата. Това място изглежда незабележимо, но боливийците знаят, че именно то е дом на най-големия пазар за контрабандни автомобили в страната, център на търговска мрежа, простираща се от Япония до боливийската Амазонка.

Контрабандните автомобили тук се наричат ​​“chutos“, а този престъпен бизнес наскоро получи нов прилив на внимание, тъй като младите хора започнаха да публикуват видеоклипове на свои „автомобилни състезания“ в TikTok.

35-годишният Ефрайн каза, че започва да се занимава с контрабандни коли, когато е на 12 години. Оттогава основите на търговията не са се променили: употребявани автомобили от по-богати страни като Япония се крадат и изпращат в Икике, свободно пристанище в Чили. Оттам, заедно с други автомобили, откраднати в Чили, те се превозват през дългата пуста граница с Боливия, използвайки тайни маршрути, за да избегнат военни патрули. Трябва да се кара през нощта, без светлини, а тук, както разбирате, няма специален път.

Видеото показва групи от кондрабандисти, които пият бира и правят ритуални предложения преди пътуването си; колони от джипове, препускащи през солените блата; някои кадри показват разбити и изгорени автомобили, изгубени по пътя.Сега, почти всички видеоклипове засягат или цитират текстове от песента Chutero Yo Soy на Саймън Латоре, който се превърна в невероятно популярен хит.

Самият Латоре не е „chutos“ или дори боливийец, но има боливийски приятел, който го моли да напише песен за въпросните „chutos“. Така се появява Chutero Yo Soy, който започва да се изпълнява в различни градове на границата на Боливия и Чили. Социологът Таня Хименес посочва, че да си „chutos“ е вид идентичност, заобиколена от култура от ритуали, празници и песни.

В същото време тя смята за невероятно глупаво, че хората публикуват тези видеоклипове – един вид компрометиращо доказателство за себе си. Въпреки всичко бизнесът процъфтява. Анализатори изчисляват, че около 25 000 криминални превозни средства влизат в Боливия всяка година.