Случаят от последните дни с дерайлиралите цистерни край Пирот и разлетия амоняк, събуди интереса на мнозина относно това какво представлява амонякът и какви опасности крие той за човешкото здраве.
В конкретната ситуация, според лекарите, може да се говори по-скоро за краткосрочни токсични ефекти, съобщава NOVA.
Последствията от досег с амоняк могат да са различни – от леки до много тежки, дори фатални в зависимост от количеството, с което влизаме в контакт.
Ако попаднем в среда, в която има изтичане на амоняк, можем да усетим дразнене на очите и на дихателната система. Колкото по-сериозни са количествата, с които сме имали досег, толкова по-сериозни може да са проблемите. Може да се стигне дори до изгаряния на кожата.
При по-леките случаи, възстановяването от натравянето с амоняк разминава за няколко часа. А при по-тежките между дни и седмици.
Амонякът е газ с остра характерна миризма, информира vesti.bg. По-лек от въздуха, добре разтворим във вода и лесно втечним при високо налягане. Състои се от 1 атом азот и 3 атома водород, има молекулна формула NH3. Азотният атом е свързан с водородните атоми с полярни ковалентни връзки. Тези връзки са полярни, защото електроотрицателността на азота е по-голяма от тази на водорода. Молекулата на амоняка е полярна поради полярните ковалентни връзки и несиметричния и строеж. При азотния атом има свободна електронна двойка.
При обикновени условия амонякът не реагира нито с кислорода, нито с въздуха. При загряване обаче образува експлозивни смеси. Струя от амоняк гори в среда от чист кислород. В зависимост от условията на взаимодействие се получават различни продукти. За практиката голямо значение има реакцията на каталитично окисляване на амоняка.
Амонячната вода се използва в медицината. При загубване на съзнание на пострадалия се дава за много кратко време да вдишва през носа амоняк. При ухапване от насекоми местата се намазват с амонячна вода, която действа като противоотрова. В бита амонячната вода се употребява за пране на цветни тъкани, премахване на петна, избелване на найлони и коприна.
Амонякът се използва за получаване на азотна киселина, минерални торове, пластмаси, багрила, лекарства. Широко приложение намира в хладилната техника, медицината и др. Събира се в метални балони, боядисани в жълто.
Вдишването на амоняк при високи концентрации може да причини отравяне.
При отравяне с амоняк се препоръчва чист въздух, вдишване на водна пара с прибавка на оцет, пиене на топло мляко, минерална вода. При поражение на кожата тя се измива с чиста вода и се поставят компреси от 5-процентов разтвор на оцет. Може да се използва и 5-процентов разтвор на лимонена киселина.