„Ще следим по време на „Черния петък“ правилното прилагане за съобщението за намалението на цената. Кампанията започна още в края на октомври и ще продължи до края на годината. Съобщението за намаление като маркетингов похват се използва като траен способ за привличане на клиенти“. Това каза Стоил Алипиев, председател на Комисията за защита на потребителите пред БНР.
Според него, търговците са станали по-стриктни, а клиентите по-бдителни за намаленията
Няколко съвета как да не ви причернее от Черния петък:
1. Разберете кой е търговецът – всеки електронен магазин, който предлага продукти и услуги в държава от ЕС, е задължен да обяви данни за своята фирма и да даде контактите – физически адрес, имейл, телефон.
2. Какво се купува – дори и продуктите, които се предлагат в кампанията „Черен петък“, имат своята цена и тя трябва да е достатъчно реалистична. Независимо дали купувате дрехи, кола, умна прахосмукачка или абонамент за онлайн курсове – проверете условията, с които се съгласявате.
3. Колко е намалението – за да сте сигурни, че действително има намаление, вижте колко е абсолютната цена, а не какво показват процентите. Проверете колко струват същите обувки или телефона, на който сте хвърлили око, в другите сайтове.
4. Какво да се направи при проблем – ако има забавяне на доставката и то продължи повече от няколко дни, напишете имейл до търговеца с искане да се стигне до разрешаване на проблема. Пазете всички документи. И по-важното – прочетете ги, за да знаете какво се очаква от вас и от продавача.
5. Кой може да помогне, ако търговецът не го направи – при проблеми с търговец от друга страна в ЕС, Исландия, Норвегия и Обединеното кралство, може да се обърнете към ЕПЦ – България. Ако фирмата е регистрирана в нашата държава, компетентен орган е Комисията за защита на потребителите (КЗП).