Има сериозни проблеми с българските медии, които дълго време обслужваха властта и станаха излишни по време на антиправителствените протести, а и не се превърнаха в основна арена на политическа комуникация по време на супер изборната 2021. Но забелязваме позитивни промени след 4-ти април. Някои водещи и големи медии започнаха да предоставят повече трибуна на различни гледни точки, като че ли се отърсват от старите влияния.
Това заяви пред Българското национално радио политологът доц. Иво Инджов.
Според него не трябва да се хиперболизира ролята на социалните мрежи и онлайн платформите. Той е категоричен, че трябва да започне дебат за промяна на медийното законодателство в България.
“Регулацията на обществените медии по време на предизборни кампании в България е консервативна. Очевидно трябва да се мисли за промяна, за да може те да информират за предизборните кампании не бюрократично, а да се водят от новинарската стойност на една кампания, от поведението на съответния политик. Предизборните хроники са анахронични и са модел от началото на българската демокрация“, смята още доц. Инджов.
Той коментира още и медийното отразяване на трагедии. Думите му идват в контекста на трагичния инцидент на АМ “Струма”, при който загинаха 45 души. По думите на Инджов отговорността на медиите за отразяване на трагедии е голяма и има връзка с журналистическия професионализъм.