Новини Свят

ISW: Военните кораби край Севастопол са законна цел по време на война, а не терористичен акт

Вероятно украинските сили са извършили нападение срещу фрегата от клас „Григорович“ на Черноморския флот (BSF) близо до Севастопол с безпилотни надводни превозни средства на 29 октомври. Кадри в социалните медии документираха неизвестен брой безпилотни надводни превозни средства, които удрят поне една фрегата от клас „Григорович“ в Севастопол на 29 октомври.

Това пише в новия си анализ на военните действия „Институтът за изследване на войната“ (ISW), цитиран от news.bg. Анализът разглежда и кадри, показващи дим близо до пристанището в Севастопол и нещо, което изглежда като руска противовъздушна отбрана в Севастопол, която атакува въздушни цели. Руското министерство на отбраната (МО) твърди, че украинските сили са използвали седем автономни морски дрона и девет безпилотни летателни апарата, за да извършат „терористична атака“ срещу военноморския флот и цивилни цели в Севастопол.

Руското МО твърди, че руските сили са унищожили всички въздушни цели, унищожили са четири морски дрона на външния рейд и три морски дрона на вътрешния рейд. Подобен неидентифициран безпилотен надводен апарат се появи за първи път на брега на Крим на 21 септември.

Атаките срещу военни кораби по време на война са законни военни действия, а не терористични атаки, посочва ISW.
Повредите на корабите на Черноморския флот засега не са ясни. Руското министерство на отбраната твърди, че атаката е причинила незначителни щети на миночистача от руския черноморски флот „Иван Голубец“ и защитна бариера в южния отсек. Руските официални лица не признават никакви щети на фрегата от клас „Григорович“, но така и твърдяха за крайцера „Москва“, когато украинските сили го потопиха на 14 април. Украинските официални лица не са поели отговорност за атаката.

Като реакция руското военно министерство обяви, че Русия спира за неопределено време участието си в сключената с посредничеството на ООН сделка за износ на зърно с Украйна поради атаката на 29 октомври. Русия обаче поставя риторични условия за оттегляне от сделката от известно време и се позовава на определението за атаката в Севастопол като „терористичен акт“.

Черноморският флот разполага с три фрегати от клас „Григорович“, всички от които могат да изстрелват крилати ракети „Калибър“. Украинското решение да се насочи към фрегатата, способна да управлява „Калибър“, има смисъл, като се има предвид засилената кампания за удари с руски ракети и дронове, насочени към украинската енергийна инфраструктура. Ако Киев е наредил тази атака, това би било пропорционален, дори сдържан отговор на обширната руска стратегическа бомбардировка, атакуваща цивилни цели в цяла Украйна през последните няколко седмици.

ISW коментира и информациите, че Кремъл е освободил командващия Централния военен окръг (ЦВО) генерал-полковник Александър Лапин от длъжността му на командващ „централната“ групировка сили в Украйна. Кремъл не е потвърдил официално облекчението на Лапин към 29 октомври, което предизвика нарастване на противоречиви съобщения в спонсорирани от Кремъл издания и канали в Telegram. Спонсорирани от Кремъл медии цитират съобщения от базирания в Чечения телевизионен канал „Грозни“, блогъри и други неназовани официални източници, че Лапин вече не командва руските сили в северната част на Луганска област.
Някои руски блогъри твърдят, че Лапин е подал оставка по собствена инициатива, докато други твърдят, че той е бил уволнен несправедливо. Блогър, свързан с „Вагнер“, твърди, че Лапин е загубил позицията си поради опустошителния си неуспех да разположи и организира мобилизирани хора в своята зона на отговорност, а ISW по-рано съобщи за лошото отношение към необучени мобилизирани мъже на фронтовата линия Сватове – Креминна под командването на Лапин.

Не е ясно дали Лапин е бил освободен и от командването на Централния военен окръг. Някои военни блогъри намекнаха, че Лапин вече не е и командир, но няма официална информация или доказателства. Изданието Ura.ru твърди, че Лапин си взема триседмичен отпуск по медицински причини, цитирайки неназован източник от руското министерство на отбраната (MO).
ISW не може независимо да потвърди съобщенията за уволнението на Лапин, но потокът от противоречиви доклади може да показва, че Кремъл се опитва да контролира разказа относно висшето си военно командване. Кремъл преди това се въздържаше от обсъждане на промени в командването преди успешната украинска контраофанзива в Лиман, след която руският президент Владимир Путин официално смени командирите на Западния и Източния военни окръзи. Путин вероятно използва публичността на смяната на областните командири, за да ги използва като изкупителна жертва за руските военни провали в Харковска област и Лиман.

Нарастващата прозрачност в руското информационно пространство – оглавявана от чеченския лидер-силовик Рамзан Кадиров и финансиста на „Вагнер“ Евгений Пригожин, както и провоенната общност – вероятно увеличава предизвикателство за Кремъл да прикрива и обяснява публично каквито и да било промени в командването. И Кадиров, и Пригожин на няколко пъти публично нападнаха Лапин, което накара някои военни блогъри да изтъкнат, че други руски командири на области не са получили никаква критика и не са били уволнени, въпреки собствените си пропуски и грешки.

Докладите за уволнението на Лапин, независимо дали са верни или неверни, показват, че фракцията на руските силоваци придобива господство в информационното пространство, което ѝ позволява да навреди на имиджа на руското висше военно командване, който МО вероятно би предпочело да представи.

Информациите за уволнението на Лапин допълнително подчертават фрагментацията в руската провоенна общност. Блогър, който защитаваше Лапин, заяви, че „лобисти“ най-накрая са успели да отстранят Лапин от поста му, действайки в свой личен интерес. Дори и водещи в Кремъл руски издания също подчертават, че група блогъри подкрепят Лапин, което показва непрекъснато нарастващото влияние на военните блогъри в информационното пространство.

Блогъри и от двете страни ефективно се фокусират върху провалите на руското военно командване от двете страни на спора, което допълнително подкопава репутацията на руските въоръжени сили и Кремъл.
Руските блогъри, подкрепящи войната, признаха, че осигуреният от Запада HIMARS е спрял руските настъпателни операции в северозападната Херсонска област през юли. Някои руски милблогъри коментираха сателитни изображения на празна руска военна база на международното летище Херсон „Чернобаевка“ (северозападно от град Херсон), получени от частната американска компания Satellogic. Милблогърите отбелязаха, че руските сили са изтеглили своя „контингент“, военна техника и авиация от Чернобаевка между месеците май и септември в опит да защитят техниката си от украински удари по базата.

Предишни сателитни изображения от периода август-септември показаха най-малко 16 основни бойни танка и бронетранспортьори в „Чернобаевка“, което показва, че пълното руско изтегляне от международното летище Херсон е станало сравнително в скоро време.

Русия вероятно ускорява усилията за насилствено обезлюдяване на райони на Херсонска област по поречието на река Днепър и повторното им заселване с руски войници, някои от които без униформа, в нарушение на закона за въоръжените конфликти. Южното оперативно командване на Украйна съобщи на 28 октомври, че руски служители са изпратили на жителите на град Херсон двудневно предизвестие за изселване и че руските сили са въвели засилени контролно-пропускателни пунктове за инспекция и проверка на пътни блокади по маршрутите за „евакуация“ към окупирания от Русия Крим.

Украинският генерален щаб също така заяви на 29 октомври, че руските сили продължават принудително да евакуират цивилни от Нова Каховка и че в Берислав руските войници масово се преобличат в цивилни дрехи и се местят в частни домове.

Международното право счита, че „симулацията на цивилен статут“ представлява прибягване до вероломство, което е нарушение на законите на въоръжените конфликти.

Русия може да използва тактика на вероломство, за да обезлюди райони на Херсонска област и да ги насели отново с войници в цивилни костюми, за да обвини Украйна, че нанася удари по цивилни цели, когато атакува руски военни позиции.

Руското министерство на отбраната (МО) вероятно отговаря на натиска, упражняван от публичното пространство по отношение на руските военнопленници и провеждането на обмен на затворници. Руското министерство на отбраната обяви на 29 октомври, че Русия е договорила освобождаването на 50 руски военнопленници, но не предостави повече подробности за самоличността на военнопленниците или условията за размяна. Ръководителят на Донецката народна република (ДНР) Денис Пушилин заяви, че седем от военнопленниците са военнослужещи на ДНР, а двама са военнослужещи на Луганската народна република (ЛНР).

Украинският генерален щаб съобщи, че в замяна 52 украински военнопленници са се върнали от Русия.

Съобщението на руското министерство на отбраната за обмена е особено забележително в светлината на неотдавнашните критики на военните блогъри относно предишното отношение на руското министерство на отбраната към военнопленници и обмен на военнопленници. Както ISW съобщи на 22 септември, руското министерство на отбраната беше изправено пред сериозни критики за размяната на военнопленници, при която 215 украински войници, включително командири на полк „Азов“, бяха освободени в замяна на 55 руски войници и политически затворници, но основно срещу един човек – украинския олигарх Медведчук, близък на Путин.

Руското министерство на отбраната вероятно се опитва да смекчи обществения натиск върху работата с военнопленници, като представи по-проактивен подход към обмена на военнопленници.

Украинските сили консолидираха успехите и продължават контранастъпателните операции по линията Сватово-Креминна на 29 октомври.

Известен руски милблогър по подобен начин твърди, че украинските войски се опитват да пробият към Кремина и натрупват сили, за да атакуват позиция на по-малко от 2 километра от настоящите руски позиции и в рамките на 4 километра от магистрала R66.

Няколко руски източника, включително руското Министерство на отбраната (МО), съобщиха, че украинските войски са атакували в посока Червонопопивка, на 6 километра северозападно от Кременна.

Украинският генерален щаб съобщи, че украински прецизен удар е ликвидирал 20 руски войници и ранил 30 в Червонопопивка.

Украинското разузнаване съобщи, че руските сили все още разполагат с най-висококачествените си сили, действащи в област Херсон, прогнозирайки, че украинските сили ще освободят града до края на ноември. Началникът на Главното управление на военното разузнаване (ГУР) на Украйна Кирило Буданов заяви, че в Херсонска област има 40 000 руски военнослужещи, повечето от които са компетентни части от силите за специални операции и морската пехота.

Буданов добави, че руските сили подсилват тези части с мобилизиран личен състав и отбеляза, че руската групировка от сили действа в град Херсон, както и на западния и източния бряг на река Днепър. Буданов отбеляза, че руските сили продължават да оказват съпротива и ежедневно възпрепятстват украинското настъпление. Буданов повтори, че Главното разузнавателно управление официално оценява, че Русия няма да разруши напълно язовира на водноелектрическата централа Каховка, но вместо това ще разруши пътя, който минава над язовира, за да забави украинското настъпление през река Днепър.

Руските сили продължиха да установяват отбранителни позиции на западния бряг на река Днепър на 29 октомври. Южното оперативно командване на Украйна съобщи, че руските сили продължават да разполагат мобилизирани мъже на западния бряг, въпреки факта, че тези мъже показват признаци на нисък морал и липса на предварително обучение.

Центърът за съпротива на Украйна съобщи, че руските сили принуждават цивилни да строят укрепления в Херсонска област. Украинският генерален щаб добави, че руските сили продължават да евакуират неуточнени окупатори и крадат медицинско оборудване от болниците в град Херсон.

Съветникът на Херсонската областна военна администрация Сергей Хлан заяви, че руските сили все още не са се подготвили за улични боеве в град Херсон.

Украински и руски източници продължават да предоставят ограничена информация относно ситуацията на фронтовата линия в Херсонска област.
Съобщава се, че Кремъл е инструктирал руските съдии да не разрешават условно освобождаване на затворници, а вместо това да ги насочват към набиране в неуточнени частни военни компании (ЧВК), което показва разширяване на влиянието на „Вагнер“ върху елементи от руската система за наказателно правосъдие. Руският защитник на правата на човека Владимир Осечкин твърди, че служители на Кремъл са инструктирали руските съдии да не освобождават затворници условно, а да ги насочват към структури на „Вагнер“.

Осечкин заяви, че все по-малко затворници остават в затворнически трудови колонии, което показва, че те се присъединяват към частната военна компания.

Докладът на Осечкин също подкрепя предишната оценка на ISW, че руската военна мобилизация увеличава недостига на работна ръка на пазара на труда в Русия.

Кремъл вероятно провежда информационна операция за намаляване на напрежението между християни и мюсюлмани в Русия, за да се погрижи за религиозните малцинствени групи в руските въоръжени сили. Руски войник засне призив към арабския свят в Близкия изток и Северна Африка, в който войникът твърди, че Русия се бори за защита на християнската и ислямска вяра, обичаи и традиции от „извратените западни либерални ценности“.

Войник твърди, че САЩ въоръжават Украйна точно както са въоръжили ДАЕШ/ Ислямска държава, за да „унищожат страните от Близкия изток“.

Неизвестна руска организация, наречена „Имарат Донбас“, пусна ислямско пропагандно видео около 28 октомври, озаглавено „Завръщането на руския халифат“, обсъждайки как „цялата земя принадлежи на Аллах“ и как Аллах ще даде земя на онези, които се бият в негово име, докато показва компилация от мюсюлмански войници, воюващи в Украйна, с нашид музика, свиреща във фонов режим.

ISW припомня, братоубийствената свада според съобщенията на религиозна основа в Белгородска област на 15 октомври, а руски кадри в социалните медии показват руски офицер, който бие мюсюлмански войник за опит да се помоли в определено време на 24 октомври.

Към момента няма сериозни доказателства, че „Имарат Донбас“ е действителна политическа или религиозна организация. Някои руски източници го описват като „медиен център“. „Имарат Донбес“ произвежда пропагандни видеоклипове, съчетаващи елементи на ислямски джихад, насложени с бойни кадри от руската война в Украйна поне от май 2022 г. Руският блогър Максим Фомин популяризира съдържанието на „Имарат Донбес“ и присъства на видно място в много от видеоклиповете му.

Различните целеви информационни операции на Кремъл си противоречат. Информационните операции на Кремъл, насочени към политически дясната западна публика, представяща Русия като бастион на християнството и традиционните християнски ценности, не са съвместими с други руски информационни операции, насочени към мюсюлманския свят, които се стремят да представят Русия като съюзник на исляма.